GDS | Origi dhe Rebic i japin Milanit dhimbje koke, çdo gol i tyre kushton 2 mln euro!

Ante Rebic dhe Divock Origi vazhdojnë të zhgënjejnë në mundësitë që u jep Stefano Pioli, gjë që i jep Milanit një problem për të zgjidhur.

Siç raporton La Gazzetta dello Sport, muaji e gjysmë i fundit i sezonit mund të jetë vendimtar për të dy lojtarët pasi mund të çojë në një ringjallje që ndryshon planet për të ardhmen e tyre ose mund të përshkallëzojë kalimin e tyre në derën e daljes.

Në verë një ose të dyja mund të mbeten, megjithëse një dalje e dyfishtë duket e pamundur, duke qenë se nevojiten edhe nënshkrime të tjera dhe është e vështirë të bëhet një revolucion i plotë.

Megjithatë, fakti është se Origi dhe Rebic ishin menduar të ishin dy alternativat e para për Olivier Giroud pasi Zlatan Ibrahimovic është 41 vjeç dhe ka luajtur vetëm 143 minuta gjatë gjithë sezonit.

Milani ka sulmin e dytë më të mirë në ligë (51 gola, të barabartë me Interin dhe Atalantën, pas 67 të Napolit), por kjo është pak falë kroatit dhe belgut që kanë luajtur 2,125 minuta së bashku – 1,140 për Rebic, 985 për Origin.

Ante ka 29 paraqitje, 11 prej të cilave janë startuese. Divock ka 30 paraqitje, përfshirë 8 nga minuta e parë. Me pak fjalë, ata kanë pasur shumë mundësi për të treguar vlerën e tyre dhe megjithatë ish-lojtari i Eintracht Frankfurt ka tre gola në emër të tij, ish-sulmuesi i Liverpool-it vetëm dy.

Duke pjesëtuar totalin e minutave në fushë (2125) me numrin e golave (5) fitojmë mesatarisht një gol çdo 425 minuta. Në detaje: një në çdo 380 minuta për Rebic, një në çdo 492 për Origin.

Pastaj janë diskutimet ekonomike. Rebic fiton 3.5 milion € neto në sezon dhe Origi 4 milion € që do të thotë se çdo gol i shënuar nga të dy ka kushtuar 1.5 milion €, ose 2 milion € bruto. Stefano Pioli pret çdo lloj shenje inkurajuese, ndërsa dritarja e verës po afrohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *