Braida përmend dy lojtarët aktual që do luanin me ekipin e legjendave kuqezi dhe gjithashtu tregon lëvizjen fituese të Piolit te Napoli-Milan

Ish-drejtori i Milan, Ariedo Braida ka emëruar dy lojtarët nga skuadra aktuale që do të futeshin në skuadrat legjendare që ai drejtoi dhe gjithashtu foli për arritjet e kuqezinjve në Ligën e Kampionëve.

Pas karrierës së tij si futbollist, Braida mbajti postin e drejtorit sportiv të Monzas nga viti 1981 deri në 1984, përpara se të kalonte në Udinese në të njëjtin rol. Më pas ai mbajti postin e menaxherit të përgjithshëm të Milanit nga viti 1986 deri në 2002 dhe në të njëjtin vit u bë edhe drejtor sportiv.

Ai kishte merita për të bërë disa nënshkrime të shkëlqyera që ndihmuan kuqezinjtë të vendoseshin si një forcë evropiane, diçka që ata tani shpresojnë ta bëjnë me një grup të ri lojtarësh të talentuar.

Braida foli në emisionin ‘Tutti convocati’ të Radio 24 për ish-klubin e tij dhe sezonin që ata po bëjnë, me komentet e tij të transmetuara nga MilanNews.

“Kush nga Milani aktual mund të kishte luajtur në Milanin tim? Kishim një ekip kampionësh. Por ka lojtarë të fortë edhe në këtë Milan… Unë po mendoj për Leao dhe Maignan”, tha ai.

“Milani duhet të vazhdojë siç ka bërë në paraqitjet e fundit, ata kanë treguar se janë një ekip i fortë dhe kompakt. Napoli mund të kishte depërtuar në të majtë me Kvara, por Pioli ishte shumë i mirë dhe gjithmonë dyfishonte gjeorgjianin që gjendej përballë një muri.

“Kvara thuajse gjithmonë të mund në situata ballë për ballë, kështu që kjo ishte një nga lëvizjet fituese të Milanit kundër Napolit.”

Milani dhe Interi do të takohen në katër finalet e Ligës së Kampionëve 20 vjet pas takimit të fundit në këtë fazë të kompeticionit dhe 18 vjet pas derbit të fundit europian.

“Milani dhe Interi janë dy skuadra të rëndësishme edhe nëse këtë vit kampionati thotë se të dy kanë belbëzuar pak. Por mendoj se do të jenë ndeshje të mrekullueshme sepse futbolli italian ka treguar se di të luajë në Champions të rishfaqur pas një periudhe të keqe”, tha Braida.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *