Befason Pioli: “I thashë ekipit se ndaj Lecces dhe Roma-s vendosej pozicioni ynë…”

Stefano Pioli foli me mikrofonat e DAZN menjëherë pas ndeshjes Milan-Lecce, ndeshje e fituar në San Siro nga kuqezinjtë me rezultatin 2-0 falë një dyshe të mrekullueshme të Rafael Leaos, një goditje me kokë dhe një goli me këmbën e majtë.

Këto janë deklaratat e plota të trajnerit të Milanit: “Dëgjoj se çfarë thonë lojtarët e mi. Rafa është një djalë inteligjent. Ne kemi ëndrrën e Champions League, por do ta mbarojmë pas dy ose tre javësh. Sot ishte shumë e rëndësishme ashtu si do të jetë si pas një jave në Romë”

Për golin me kokë të Leaos: “Unë mendoj se Rafa duhet të futet më shumë në shtyllën e largët, edhe nga loja e hapur: ka pak mbrojtës të djathtë që mund ta përballojnë atë edhe në centimetra, ka një potencial të jashtëzakonshëm fizik. Ai duhet të jetë më shumë brenda zone dhe sulmoje shtyllen e dyte”.

Për durimin në pjesën e parë: “Kishte durim, por nuk ishte kthjelltësia e menaxhimit në çerekun e fundit të fushës, bëmë shumë zgjedhje të gabuara: mjaftoi ta hapnim lojën më shpejt. Pastaj bëmë lojën tone dhe nuk rrezikuam pothuajse asgjë”.

Për fjalët e tij drejtuar skuadrës para ndeshjes: “Mbi të gjitha fakti që në këto ndeshje këtu duhet të fillohet fuqishëm. Duhet të sjellim energji pas paraqitjeve të shkëlqyera në Champions League, para tifozëve tanë. Nuk është kurrë e lehtë kur kundërshtarët janë të gjithë të rreshtuar pas”

Për topin e gjatë për Rebic: “Edhe për të luajtur një me një sepse Umtiti është i mirë në thyerjen e lojtarit midis rreshtave dhe ne kërkuam thellësi, duke marrë parasysh edhe karakteristikat e Antes. Për të qenë i paparashikueshëm, një ekip duhet të dijë të alternojë.

Gjithçka që ju nevojitet është koha e duhur dhe bashkëpunimi me partnerin tim. Për mendimin tim, dy ose tre herë e kemi zhvilluar mirë, por nuk kemi qenë të saktë”.

Për Krunic: “Në fillim ishte më shumë për futje brenda zone, tani është më shumë për ndërtimin. Rade di të çlirohet shumë mirë nga presioni dhe ta mbajë mirë lojën, ai bëhet një lojtar që dikton mirë kohën. Ai di të hapet, di te qendroje brenda dhe eshte lojtar i rendesishem.

Sot me pelqeu edhe si hyri Isma. E rendesishme eshte te marresh pozicione qe mund te krijojne probleme per kundershtaret dhe te besh zgjedhjet e duhura, mbi te gjitha jane kundershtaret qe te bejne me pas zgjedhjet.”

Për stimujt: “Para ndeshjes së sotme kishin mbetur 8 ndeshje ne Serie A, 5 në shtëpi dhe 3 jashtë. I thashë skuadrës që ndeshja e sotme dhe ajo e radhës në Romë do të jenë ndeshje që do të përcaktojnë vendin tonë përfundimtar: nuk kemi nevojë për asnjë stimul, e dimë sa e rëndësishme është të përpiqemi të arrijmë këdo që kemi përballë dhe të përpiqemi të fitojmë sa më shumë në këtë finale. Kemi kaluar disa momente të vështira dhe tani jemi mirë”.

Për Euroderbin: “Dy ndeshje fantastike për t’u përjetuar me shumë intensitet, emocion dhe patos: gjysmëfinalja e Champions League plus një derbi. Por ka kohë: kemi një ndeshje shumë të rëndësishme të shtunën me një kundërshtar që po bën shumë mirë, i cili është fizik, i trajnuar nga një trajner i madh. Është skuadra përballë nesh, ne dimë si ta përballojmë atë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *