Arritja e re nga Stefano Pioli: është trajneri i 7-të në historinë e Milanit që arrin në gjysmëfinale Champions

Pas Scudettos sezonin e kaluar, Stefano Pioli arriti një tjetër moment historik të madh në krye të Milanit, përkatësisht gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve. Askush, madje as më optimisti i tifozëve kuqezi, nuk mund të imagjinonte rezultate të caktuara kur në tetor 2019 trajneri i mori stolin e Marco Giampaolo-s…

Në më pak se katër vjet, Pioli e ka rikthyer Milanin në krye në Itali dhe tani edhe në Evropë. Është një mrekulli e vërtetë për trajnerin e Milanit, i cili u bë trajneri i shtatë në historinë e klubit kuqezi që arrin në gjysmëfinale të Champions League.

Para tij, vetëm Hector Puricelli (1956), Giuseppe Viani (1958), Nereo Rocco (1963 dhe 1969), Arrigo Sacchi (1989 dhe 1990), Fabio Capello (1993, 1994 dhe 1995) dhe Carlo Ancelotti (1993, 1994 dhe 1995) dhe Carlo Ancelotti dhe 2007).

AMBIENTI PERFEKT – Pioli hyn kështu në elitën e trajnerëve të mëdhenj të Milanit dhe këtë e bëri falë një pune perfekte te Milanello. Nëse Djalli është rikthyer në disa nivele, trajneri i kuqezinjve që ka rikthyer skuadrën kuqezi aty ku e meriton ka merita të mëdha.

Nuk ka qenë e lehtë, por vitet e fundit është krijuar mjedisi i duhur, një unitet qëllimi që ka qenë themelor në arritjen e arritjeve të caktuara. Megjithatë, puna e Piolit dhe Milanit të tij nuk ka përfunduar ende…

Dhe, shume pak e kane parasysh deklaraten e tij kuptimplote kur mori Milani dhe kur skuadra humbi ne Rome. “Duhet të ndjejmë më shumë nevojën për të marrë një rezultat – deklaroi ai – përndryshe duket se fitorja, barazimi apo humbja nuk ndryshon asgjë. E megjithatë gjithçka ndryshon…”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *