Sacchi: “Leao si Gullit kundër Napolit? Ja çfarë i thamë unë dhe Galliani njëri-tjetrit direkt pas golit…”

Arrigo Sacchi foli edhe për krahasimin mes Leaos dhe Rud Gullit, ne nje gol te ngjashem sërish kundër Napolit në vitin 1988. Pas Napoli–Milanit, videot në të cilat krahasohen dy veprimet u bënë menjëherë virale në rrjetet sociale.

Ngjashmëria mes dy aksioneve është e pamohueshme: edhe skuadra kundërshtare, stadiumi dhe goli janë të njëjta. Si Ruud ashtu edhe Rafa nisin nga krahu i majtë i gjysmës së tyre dhe, pas një gjarpri të shkëlqyer, bëjnë asistimin perfekt, respektivisht për Van Basten dhe Giroud, të cilët kanë detyrën më të thjeshtë: të përfundojnë pa dështuar në portën e zbrazët.

Ajo fitore 3-2 më 1 maj 1988 doli të jetë thelbësore për pushtimin e Scudetto-s së njëmbëdhjetë nga kuqezinjtë e trajnuar nga Arrigo Sacchi.

Në vend të kësaj, goli i së martës së kaluar, i përkrahur nga sulmuesi portugez dhe i finalizuar nga sulmuesi francez, i dha Djallit një rikthim në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve, gjashtëmbëdhjetë vjet pas herës së fundit.

Në një intervistë dhënë Gazzetta dello Sport, vetë Arrigo Sacchi konfirmoi ngjashmërinë e madhe mes veprimeve të dy golave: “Gallini më telefonoi direkt dhe më tha: “E pe, Arrigo? Leao dhe Giroud bënë njësoj si Gullit dhe Van Basten». Unë u përgjigja po, por ne kishim luajtur një lojë sulmuese, duke e detyruar Napolin të qëndronte në gjysmën e tyre te fushes.

Ky Milan kryesisht u mbrojt, por ata ishin perfekt atje. Qëllimi është saktësisht i ngjashëm: ato janë rastësi të futbollit. Gullit thjesht nuk mund te ndalohej ne atë kohë në Napoli”.

Së fundi, ish-trajneri i Milanit dha analizën e tij personale të ndeshjes me Maradona: “Në prag thashë se nëse Napoli nuk do të kishte luajtur përpara Leaos, ata do të rrezikonin shume.

Ajo ndodhi menjëherë. Leao e ndalon në dy mënyra: i qendron prane ose dyfishon mbulimin. Napoli nuk bëri asnjërën dhe e pesoi. Skuadra e Spallettit ishte shumë e gjatë ne fushe: si e organizoni presingun dhe mbroni veten në ato kushte?“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *