Gazzetta: “Milan, këtë herë ke një fenomen në portë” Ish-legjendat kuqezi: “Duket sikur i thotë kundërshtarit provoje…”

Milani është në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Mbërrin atje 16 vjet pas herës së fundit, atij 2007 në të cilin ngriti Kupën për herë të fundit. Kundërshtari i atëhershëm Liverpool, në revanshin në Stamboll. Liverpooli u eliminua këtë vit, por kushdo që kualifikohet në finale do të shkojë në Turqi për të garuar për trofeun.

Eshtë e panevojshme të thuhet, përsëri në Stamboll. Është logjikisht shumë herët për të menduar për finalen, me një ndeshje të dyfishtë në gjysmëfinale për t’u luajtur (që do të dhurojë dy Euroderbi të tjera). Por mund të ëndërrosh shumë dhe bëhet mëkat të mos e bësh, veçanërisht nëse në skuadrën tënde ke lojtarë fenomenalë të aftë të përcaktojnë vetë fatin e të gjithëve…

Ky është rasti i Mike Maignan, një portier të cilin përballja e dyfishtë me Napolin në Champions League e ka shenjtëruar ndoshta si tashme portierin më të mirë në botë per nivelin e treguar qe pas rikthimit.

Që ai ishte tashmë në një top 3 hipotetik (me Courtois dhe Ter Stegen) ishte e besueshme, por këtë sezon gjetja e një portieri më vendimtar, më të vazhdueshëm dhe më të besueshëm se francezi te Milan është një mision i pamundur: nuk ka njeri më të mirë. atij. I vetmi sezon i ri për Magic Mike ishte ai dëmtim i mallkuar i pulpes që e mbajti larg fushës për 6 muaj.

Gjashtë muaj shumë të gjatë, në të cilët thashethemet dhe injorantët e niveleve të ndryshme u shpenzuan në përhapjen e teorive shpifëse kundër një kampioni të rolit, por edhe një profesionisti serioz dhe një djali i respektuar. Magic Mike u përgjigj në fushë si gjithmonë, duke treguar se ishte i mençur dhe i pjekur, pa u ulur në nivelin e atyre që e denigruan pa arsye.

Një situatë, ajo e Maignan, të cilën vetëm nja dy vite më parë asnjë tifoz i kuqezinjve nuk do ta kishte parashikuar dhe imagjinuar. Në prill të 2021 Milani po luftonte për t’u rikthyer në Champions League, kualifikimin e të cilit më pas do ta arrinte vetëm në ditën e fundit të kampionatit, duke mundur Atalantën.

Ne porte ishte Donnarumma, i paracaktuari i caktuar për të bërë të tijën trashëgiminë e Rivera, Baresit dhe Maldinit. Nuk beri asgje nga ajo… Por këtu koha ende mëson, dhe gjithmonë, atyre që janë të gatshëm të dëgjojnë dhe të mësojnë.

Dhe na kujton se si gjërat mund të ndryshojnë, por edhe se si nuk ka kurrë një kufi për më të mirën. Mike Maignan vjen për të zëvendësuar një fenomen dhe ai e bën këtë duke u treguar edhe më fenomenal.

Personaliteti dhe karizma, talenti dhe puna e palodhur. Mendësi dhe lidhje fituese; një lidhje me fanellën dhe një përkushtim i jashtëzakonshëm për kauzën për një profesionist në ekip prej vetëm dy vitesh dhe jo i rritur në klub (!!!) që theksojnë edhe më shumë vlerën e një portieri pothuajse perfekt.

Një portier i aftë për të përcaktuar fatin e një ekipi dhe ëndrrat e tij për lavdi; që nga pritjet në San Siro ndaj Napolit, te penalltia (që i shtohen ndërhyrjeve të tjera të panumërta) ndaj Diego Armando Maradonës. Milani po rizbulon madhështinë e tij në Evropë dhe këtë e bën edhe falë dorezave të portierit më të mirë përreth: Mike Maignan, mbi të ka vetëm qiellin.

Ish-portieri i Milanit, Sebastiano Rossi, tha fjalën e tij për Mike Maignan në faqet e Gazzetta dello Sport këtë mëngjes. Këto janë fjalët e tij lavdëruese: “Maignan është i fuqishëm, teknik dhe cinik: në një ekip të madh nuk ke shumë episode për të bërë ndryshimin, duhet të jesh i zoti për të qenë gati kur të ndodhë, dhe ai gjithmonë ia del mbanë. Ai është tashmë ndër 5 më të mirët në botë, duhen edhe 3-4 vite për ta vlerësuar në historinë e Milanit”.

Giovanni Galli, ish-portieri i Milanit, ka folur për Mike Maignan në Gazzetta dello Sport dhe është shprehur kështu: “Besimi i shokëve të tij është mbresëlënës, ata duket se u thonë kundërshtarëve: “Provojeni, ne e kemi Mike gjithsesi”. Dhe qetësia e tij mendore është e pabesueshme: ai ishte jashtë për thuajse 6 muaj dhe ishte përsëri vendimtar menjëherë. Ai ka pasur një udhëtim të shkëlqyer, ai dhe Courtois janë më të mirët në botë. Dhe ai tashmë e ka shkruar historinë e tij në faqet e një klubi të lavdishëm ”

Enrico Albertosi, ish-portieri i kuqezinjve për gjashtë sezone, foli për Gazzetta dello Sport për Mike Maignan: “Ai është shumë i qetë mes portes, duket se kundërshtarët nuk mund të shënojnë kurrë kundër tij. Të kesh atë perpara të kushtëzon, dhe ishte e njëjta gjë për Napoli. A është ai tashmë ndër më të mëdhenjtë e Milanit? Do të prisja edhe disa sezone të tjera, por një gjë është e sigurt: Maignan me siguri do të bëhet një nga top portieret absolut në botë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *