Daily Mail | Premier League rikthehet në gjurmët e Tomorit: gati dy oferta për Milanin!

Mbrojtësi i Milanit, Fikayo Tomori, po tërheq interesim nga dy klube të Premier League pas paraqitjeve të tij mbresëlënëse në Champions League, thuhet në një raport.

Sipas një raportimi nga Daily Mail, Tomori është përgjigjur mirë pas zhgënjimit të mbetur jashtë skuadrës së Anglisë së Gareth Southgate për Kupën e Botës 2022 në Katar me disa paraqitje të shkëlqyera.

Mbrojtësi anglez ka qenë një pjesë e madhe e skuadrës së Milanit që ka bërë një ecuri disi të pamundur deri në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, ku do të takohen me rivalët e qytetit, Interin.

Milani ishte jo favorit kundër Tottenhamit në raundin e 16-të dhe përsëri në përballjen e tyre çerekfinale me liderët e arratisur të Serie A, Napoli, por fitoi në të dyja rastet falë pjesës më të madhe të qëndrueshmërisë së tyre në mbrojtje.

Raporti shton se paraqitjet e Tomorit kanë tërhequr vëmendjen nga Manchester United dhe Tottenham që të dy po e monitorojnë atë. Spurs kanë pranuar më shumë gola se çdo skuadër tjetër në gjysmën e parë të Premier Ligës, ndërsa Manchester United është në kërkim të një partneri afatgjatë për Raphael Varane, me të dy sytë për ish-lojtarin e Chelseat.

Sidoqoftë, Milani dëshiron të mbajë Tomori, i cili ka më shumë se katër vjet të mbetur në kontratën e tij, që do të thotë se “do të duhej një ofertë e madhe që ata të konsideronin” shitjen e tij.

Ka gjithashtu pyetje nëse lojtari – i cili është i vendosur në Itali – do të dëshironte të kthehej në Angli, edhe nëse kjo mund të rriste ambiciet e tij ndërkombëtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *