Milani fluturon në gjysmëfinalet e Champions: arkëtime rekord por ende nuk ka mbërritur efekti “San Siro”…

Milani shkon në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Pas 1-0 në ndeshjen e parë, kuqezinjtë barazuan 1-1 kundër Napolit në Maradona: pas golit të Giroud (i cili kishte humbur një penallti pak më parë) pas një aksioni të shkëlqyer të Leaos.

Napolitanët patën shansin e parë në finale për të rihapur lojën, por Kvaratskhelia e la veten të hipnotizohej nga Maignan nga penalltia pas një prekjeje me dorë të Tomorit në zonë. Më pas Osimhen gjeti golin 1-1 me kokë, por shumë vonë për të gjetur një rikthim.

Një rezultat që e kthen kështu Milanin në katër skuadrat më të mira në Evropë për herë të parë që nga viti 2006/07, kur kuqezinjtë, atëherë të trajnuar nga Carlo Ancelotti, ngritën kupën duke mposhtur Liverpool-in në finale.

Por sa vlen kualifikimi për në gjysmëfinale të Champions League për Milanin? Edhe për këtë edicion të kompeticionit, në bazë të të dhënave që disponon, Calcio e Finanza mund të vlerësojë të ardhurat për klubin e AC Milan në rast kualifikimi.

Siç dihet, klubet kanë mbledhur tashmë bonusin e pjesëmarrjes prej 15.64 milionë eurosh, të ardhurat nga renditja historike (pak nën 15 milionë për Milanin) dhe pjesën e parë të merkatos, bazuar në vendosjen në Serinë A 2021/22. që për Milanin, kampionin në fuqi të Italisë, solli 8 milionë.

Këtyre shifrave u shtohen edhe shpërblimet për rezultate në fazën e grupeve të turneut, që për Milanin, i cili fitoi 3 ndeshje, barazoi një dhe humbi dy.

Së fundi, pjesa e dytë e merkatos, e cila bazohet në numrin e ndeshjeve të luajtura në Champions League 2022/23 dhe për të cilën kemi vlerësuar shifrën minimale për çdo klub, një skenar i rastit më të keq që parashikon rezultatin më të mirë të mundshëm për konkurrentët italianë.

Ndaj, dihet se Milani ka grumbulluar 15.64 milionë euro për pjesëmarrje (shifra do të mbetet e njëjtë deri në 2023/24), ndërsa në frontin historik të renditjes, klubi kuqezi sjell në shtëpi 14.79 milionë euro.

Duke kaluar në market pool, pjesa e parë i sheh kuqezinjtë të mbledhin 8 milionë euro. Kjo është shifra më e lartë mes pjesëmarrësve italianë, falë vendit të parë në renditje të pushtuar me Serinë A 2021/22. Për sa i përket pjesës së dytë të market pool dhe marketingut, shifra bëhet kështu minimumi 5.85 milionë euro.

Bonusi i pjesëmarrjes 15,64
Renditja historike 14.79
Pishina e tregut 1 8.0
Pishina e tregut 2* 5,85
Bonusi i rezultateve 9.33
Shanset e barazimit 0.69
Bonusi i raundit të 16-tës 9.6
Bonusi tremujor 10.6
Bonusi gjysmëfinal 12.5
FPF gjobë -2

TOTALI 85 mln euro
* Shuma minimale

Me tejkalimin e çerekfinaleve dhe kalimin në gjysmëfinale, Milani do të arkëtojë 85 milionë euro (shuma pa gjobë për shkelje të Fair Play-t Financiar). Të gjitha pa harruar një ndeshje të mëtejshme të brendshme, me San Siro që mund të shtojë një tjetër rekord në arkë pas atyre të shënuara kundër Tottenhamit dhe Napolit dhe mund te coje shifrat ne thuajse 92-93 mln euro…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *