Italia thyen rekord: është renditja më e mirë e UEFA-s në histori!

Vazhdon sezoni madhështor i skuadrave italiane në kupat e Europës. Rikthimi i çerekfinaleve të Champions League i buzëqeshi Milanit, i cili fitoi mundesine per te luajtur gjysmefinalet pas një barazim 1-1 në stadiumin Diego Armando Maradona duke eliminuar Napolin (qe ishte mundur 1-0 në ndeshjen e parë) dhe duke kaluar në gjysmëfinale që mungonte prej 16 vitesh në shtëpinë kuqezi.

Sapo ka filluar një javë kupash, sepse edhe sonte Interi ka mundësinë – duke nisur nga fitorja 2-0 në ndeshjen e parë ndaj Benfikës – të fitojë raundin tjetër dhe të përsërisë derbin e Champions League për të tretën herë në histori.

Të enjten do të jetë radha e Juventusit, Romës dhe Fiorentinës që të përpiqen të fitojnë gjysmëfinalen mes Europa League dhe Conference League.

Në pritje për të kuptuar se çfarë rezultatesh do të arrijnë italianët dhe nëse një nga klubet e Serisë A të mbetur në lojë arrin të triumfojë në një nga tre kompeticionet europiane, Italia tashmë po shënon një rekord. Për Italinë, ky është sezoni më i mirë në histori për sa i përket pikëve të fituara në renditjen e UEFA-s sipas federatave.

Renditja e Shoqatave të UEFA-s – Italia vendos rekord në 2022/23
Falë rrugëtimit të skuadrave të përfshira në kupa, Italia ka regjistruar deri tani 19214 pikë. Kështu kaloi rekordin prej 19 pikësh që i përkiste sezonit 2014/15.

Në atë vit Juventus arriti në finalen e Ligës së Kampionëve (ku u mposht nga Barcelona), ndërsa në Ligën e Evropës Napoli dhe Fiorentina arritën të arrinin në gjysmëfinale (me Inter, Torino dhe Roma të eliminuar në 1/16).

Me pesë skuadra që ende luajnë në garat e UEFA-s (më shumë se çdo tjetër në Evropë), rezultati 2022/23 mund të rritet ende. Aktualisht Italia është e dyta pas Anglisë për pikët e fituara këtë vit, ndërsa për nga renditja zë vendin e katërt, ndonëse me shanse të mira për të kaluar Gjermaninë nga sezoni i ardhshëm. Këto janë 5 më të mirat:

Anglia – 106.998
Spanja – 91.712
Gjermani – 81.856
Itali – 78.783
Francë – 61.164

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *