Youtuber i famshëm ishte te Milan-Napoli: “Po dridhem, ky quhet FUTBOLL DHE STADIUM!!! Po çfarë Premier, aty janë turistë dhe prej plastike…”

Mund të jesh një tifoz neutral dhe te kesh paguar bileten per Milan – Napoli dhe të shijosh spektaklin e Curva Sud dhe të gjithë San Siro-s… Kete e shpjegon “Fiago”.

“Sot kam qenë dëshmitar i një prej atmosferave më magjike në një ndeshje të Champions League”. Këto janë fjalët me të cilat ai debuton në videon e tij ‘Fiago’, një Youtuber me më shumë se 300 mijë ndjekës në Instagram dhe mbi 350 mijë abonentë në kanalin e tij në Youtube. Djali bleu një biletë për të marrë pjesë në Milan – Napoli dhe më pas raportoi përvojën e tij me përmbajtjen live dhe gjykimet e përvojës.

“E dija se tifozët e Milanit ishin më të mirët në Itali, por kjo koreografi e jashtëzakonshme dhe nivelet absurde të volumit të arritura janë thjesht… WOW”.

Fiago u impresionua dukshëm dhe pozitivisht nga Curva Sud, stadiumi San Siro dhe në përgjithësi nga atmosfera që u krijua në fushën milaneze më 12 prill. Fjalët e tij para ndeshjes, nga brenda stadiumit, janë elokuente: “Nuk kam dëgjuar kurrë në jetën time një zhurmë kaq shurdhuese 14 minuta para fillimit të ndeshjes”.

Në njoftimin e formacionit të Napolit, më pas, ai thotë: “Po bërtasin kaq fort! Është e ngjashme me Camp Nou kur luan Barça, por ndoshta më shumë”. Disa herë, gjatë videos, fansi anglez përsërit: “Të dridhura, djema. Po dridhem”. Ai u mahnit edhe nga festimet pas golit, nga kori klasik Curva Sud:

“Ky është futbolli: kjo është kultura e futbollit. Një vend i bukur, një traditë e bukur, tifozë të bukur”. Pikërisht për këtë ai shton: “Kjo është kultura e futbollit, jo ata turistët plastikë që gjen në Premier League: ky është futbolli.

Shikoni, janë 50,000 njerëz që këndojnë së bashku. Edhe muri i verdhë i tifozëve të Borussia Dortmundit, jo të gjithë këndojnë aty. Këtu po, shumë e rëndësishme. Mendoj se është atmosfera më e bukur në Champions League”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *