Spalletti: Napoli im mund t’ia dalë. Por Milani luan futboll total dhe ka një trajner të madh. Do doja të kisha edhe Leaon…

Luciano Spalletti, trajneri i Napolit, ishte i pranishëm në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes Napoli-Milan: “Ka disa gjëra për të zgjidhur, pasi kemi luajtur dy herë në një kohë kaq të shkurtër, ka një mënyrë për të zgjidhur më shumë detaje.

Ne kemi nevojë për të gjetur mënyra për gjërat që mund të ndodhin brenda ndeshjes, si për shembull këto rinisje në të cilat Milani ka cilësi të ndryshme në krahasim me skuadrat e tjera.

Ka trup, motor, teknikë… Ka cilësi te portieri që luan si playmaker në mbrojtje. Vëmendja ndaj detajeve dhe vëmendja është ajo që do të jetë në gjendje të na vendosë në një pozicion për të qenë më të mirë se ata.

Ne nuk jemi të lumtur nese do te dalim: do të jemi te lumtur vetëm nëse kalojmë. Ne duhet të bëjmë siç bëmë në pjesen e parë: dolëm me disa disavantazhe, por nuk kemi asnjë pendim”.

Si të kaloni kthesën? “Situata të rëndësishme krijohen vetëm nëse bëjmë një performancë të nivelit të lartë, gjejmë hapësirë ​​dhe dalim sa më shpejt prej saj. Ne jemi të mirë në zotërimin e topit, duhet të luajmë futboll; Mendoj se do të jetë e njëjta gjë nesër mbrëma si ne San Siro. Skuadra meriton të bëjë një paraqitje të mirë.”

Çfarë keni përgatitur? “Ne u përpoqëm të përgatitemi për të gjithë. Ka dezertime, pjesërisht sepse kanë ndodhur dhe pjesërisht sepse na i kanë detyruar, kështu që duhet të mendoj për të gjitha… Përfshirë penalltitë, i provuam siç mendoj se ata bënë gjithçka”.

Mungesa e përvojës? “Kemi fituar përvojë. Kemi luajtur shumë ndeshje në Champions League, duke treguar karakter në shumë fusha… Pse tani duhet të jetë ndryshe. Ne ndoshta flasim për nivelin dhe rëndësinë e klubit dhe ndoshta kemi paguar diçka atje.

Por gjithmonë ekziston mundësia për të përmbysur rezultatin. Kur Juan Jesus flet për dinakërinë, ndoshta ai flet kur Diaz iken i vetem dhe nuk i shkaktohet faull. Unë nuk mendoj se ai i referohet asgjëje tjetër.

Duhet të mendojmë në lidhje me luajtjen normale të lojës, vendosjen e gjithçkaje që kemi brenda nesh. Ky nivel futbolli dhe konkurrimi është një shpërblim për lojtarët, për atë që ka qenë puna e prodhuar deri më tani. Një shpërblim për qytetin për gjithë dashurinë që ka për këta lojtarë dhe ne do të duhet të japim gjithçka”.

A do të përpiqet Napoli të luajë futboll? “Ne e kemi këtë në ADN-në tonë: të luajmë futboll, t’i shkojme atyre lart, të presim, sepse për mendimin tim ka avantazhe. Pastaj është e qartë që ju u jepni hapësirë ​​mbrojtësve.

Është zhvillimi që do të përcaktojë se sa të pjekur jemi për të shkuar dhe për t’u përballur me një ekip si Milani. Ata kanë të gjitha cilësitë për të përmbysur aksione, me teknikë, vrapim, ka nje ndertim loje qe ndonjehere te fut ne telashe… Duhet të dish të bësh gjithçka”.

Sa do të ndryshojë Napoli me Osimhen? “Ne kemi një skuadër që na ka sjellë në këtë pikë. Ju nuk mund të keni një diferencë kaq të qartë në ligë nëse ata që kanë luajtur më pak nuk janë të nivelit. Në 15 ditët para Milanit ne kishim vetëm 5 lojtarë titullare dhe ju humbni një zakon në stërvitje për të bërë atë që duhet bërë”.

Kush do të zëvendësojë Kim dhe Anguissa? “Juan Jesus është gati të luajë në këtë kompeticion. Ndombele nuk ka shumë kohë për të luajtur, Elmas ka më shumë karakteristika sulmuese.

Pioli është një trajner i madh dhe na e tregoi: vitin e kaluar me meritë fitoi kampionatin dhe 10 lojtarë mund të ndryshojnë dhe të bëjnë akoma një paraqitje të shkëlqyer. Ata vijnë për të luajtur lojën dhe ndoshta një mendim për të bllokuar Osimhen atje e kanë si e kemi edhe ne…”.

A është Napoli tashmë në histori? “Duhet të shohim. Të qenit në Ligën e Kampionëve në këtë pikë është tashmë diçka e rëndësishme. Ne duam të ecim përpara, duam të fitojmë, kështu që do të luajmë për të fituar, pa bërë shumë kalkulime dhe pa mbajtur një ekuilibër.

Pastaj do të shohim se ku do të përfundojmë. Qëndrimi këtu për të mbrojtur atë që ka ndodhur deri më tani do të thotë të mos besojmë se mund të bëjmë më shumë, përkundrazi besojmë se mund të bëjmë më shume”.

Për herë të parë Leao dhe Osimhen sfidojnë njëri-tjetrin. “Ata janë dy lojtarë në një farë mënyre të ngjashëm sepse kanë aftësinë për të zgjidhur vetë situatat që lindin në ndeshje. Ata janë të dy fizikisht, ndoshta të dy nga pikëpamja teknike në ngushtica kanë ende diçka për të përmirësuar. Do të ishte mirë t’i kisha të dy në dispozicion”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *