Pioli: “Është si të vizitosh Kullën Eifel dhe tashmë ke një pamje të bukur në katin e 2-të, por dëshiron të ngjitesh përsëri…”

Stefano Pioli ka folur ne konferencen per shtyp ne prag te sfides ndaj Napolit: “Është mirë të jesh këtu, është një rrugë e vazhdueshme rritjeje. Është si kur viziton Kullën Eifel dhe tashmë ke një pamje të mirë në katin e dytë, por dëshiron të ngjitesh përsëri për të marrë një pamje edhe më të mirë.”

Çfarë ndeshje prisni? “Të dyja skuadrat patën shanset e tyre për të shënuar, fituesi është ai që shfrytëzon sa më shumë nga rastet që ata krijojnë. Napoli pati një fillim shumë më të mirë se ne në Milano dhe duhet të jetë mësim për ne”

A do ta ndërronit vendin e katërt për finalen e Champions League? “Ne jemi këtu për të luajtur për Champions League, flas per një ndeshje në një kohë. Do të ishte një rrugë shumë e rëndësishme. Është një rrugë e lindur tre vjet më parë, ne jemi të fokusuar vetëm në këtë ndeshje. Vlerësimet jepen në fund”.

A janë dy skuadrat gati fizikisht? “Të dyja skuadrat do të jenë gati. Një ndeshje shumë delikate por stimuluese. Të dyja skuadrat kanë cilësitë për të fituar ndeshjen.”

Për Maradona Stadium: “Mendoj se është bukur të luash ndeshje të këtij niveli për atmosferën në stadium. Ai me siguri do të ngarkojë lojtarët e Napolit por do të ngarkojë edhe tanet. Ne fillojmë në të njëjtin nivel, kemi një avantazh shumë të vogël, por ne duhet të përfundojnë misionin duke luajtur një lojë të nivelit më të lartë”.

Çfarë ndryshon për ju prania e Osimhen? “Ne gjithmonë i kemi parasysh karakteristikat e kundërshtarëve tanë, veçanërisht ato të një kundërshtari kaq të fuqishëm dhe aktual. Megjithatë, ne kemi mënyrën tonë të lojës për të vazhduar.

Ndeshjet që kemi luajtur së fundmi kundër Napolit kanë qenë gjithashtu ndeshje për t’u ditur si të lexosh, brenda garës duhet të dish të diktosh ritmin, të ngadalësosh, të përshpejtosh dhe të lexosh mirë momentet”.

Për Brahim Diaz: “Unë mendoj se është e qartë për të gjithë se ai po rritet shumë. Ai është një djalë i ri, por ka shumë personalitet, është një djalë që i pëlqen të jetë nën presion dhe di ta përballojë mirë. Ai po rritet shumë. ai po bëhet një futbollist i nivelit absolut. Sigurisht që do të doja ta stërvitja sërish”.

A do të bëni ndryshime? “Nesër do të jetë ndeshja e tretë që do të luajmë pas disa ditësh dhe si ne ashtu edhe ata i kemi interpretuar situatat ndryshe. Sigurisht që do të ketë disa qëndrime të ndryshme edhe nesër. Napoli i Champions League në Milano ishte ndryshe në disa sulme dhe mbrojtje. Qëndrime ndryshe në krahasim me ndeshjen e kampionatit.Nesër mund të ketë diçka ndryshe”.

Për gjendjen e Giroud dhe Napolit: “Giroud është mirë. Ai kishte një problem të vogël të cilin e ka kapërcyer ditët e fundit, ne e kemi menaxhuar mirë ditët e fundit dhe ai është gati të luajë. Nuk e di se çfarë zgjedhjesh do të bëjë Spalletti”.

A po piqet Leao? “Ai është një djalë inteligjent dhe është mirë në Milano, mirë me tifozët. Ai ka potencial të madh dhe mund të shpikë diçka në çdo kohë. Ai do të duhet të qëndrojë i fokusuar në ndeshje me shumë kujdes. Ne duhet të përcaktojmë episodin individual.”

“Do të gjejmë një atmosferë ndryshe nga ajo e kampionatit, por në këto ndeshje mund të na ndihmojë edhe klima e kundërt. Unë kam një ekip të ri, por kemi përvojë dhe nuk i trembemi këtyre situatave. Përkundrazi: djemte mezi i presin”.

Për penalltitë dhe Maignan si lojtar i mundshëm qe do te godasë: “Ne i provuam si gjithmonë para ndeshjeve në këtë kompeticion. Dhe nuk mendova se ku ta vendosja Maignan…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *