Napoli-Milan, Sacchi i bindur: “Ekipit të Spallettit i duhet një super arritje për të përmbysur kuqezinjtë”

Barazimi i arritur ndaj Bolonjës shkaktoi shumë diskutime, veçanërisht zgjedhja e një rotacioni kaq masi, me dhjetë ndryshime në formacion, nuk i bindi të gjithë. Në një intervistë për Gazzetta dello Sport, Arrigo Sacchi komentoi barazimit në Dall’Ara dhe shprehu mendimin e tij për momentin aktual të Napolit dhe Milanit, në kuadër të ndeshjes së Champions League.

“Milani e pesoi menjëherë, më pas u përpoq të bënte diçka, gjeti barazimin me Pobegën dhe në fund pati edhe disa raste për të fituar ndeshjen. Bolonja, megjithatë, më dukej se ishte një ekip i shkëlqyer. Një barazim, në ekuilibër, është një rezultat logjik. Por performanca e kuqezinjve, le të jemi të sinqertë, ishte mediokre.

Për zgjedhjet e Piolit: “De Ketelaere nuk arrin të dalë me lojëra cilësore. Origi bëri pak, Rebic po ashtu. Është e qartë se në këto kushte është e vështirë të ngrihet niveli i performancës. Më pas hynë Leao dhe Diaz dhe u shfaq diçka më shumë. E pranoj, megjithatë, se Diaz më pëlqen më shumë kur e nis nga e djathta. Në qendër ka shumë njerëz që e pengojnë, në krah ka liri më të madhe lëvizjeje.

Pastaj krahasimi me Milanin e “të tij”: “Në Milanin tim kishim më pak lojtarë: tetëmbëdhjetë plus djemtë nga Primavera. Edhe ne kishim tre angazhime në një javë, por thuajse nuk arritëm të ruanim të njëjtin nivel intensiteti.

Mes një loje dhe një tjetër duhet të ketë të paktën pesë ose gjashtë ditë pushim, kjo është e vërteta. Në ditët e sotme, megjithatë, luhet shumë dhe kjo, në planin afatgjatë, është e dëmshme për shfaqjen. Nuk ka kohë për t’u përgatitur për sfidat me stërvitjen e duhur, nuk ka mundësi që trajnerët të punojnë.

Për momentin e Napolit: “Më duket se skuadra e Spallettit nuk është e shkëlqyer, ky është fakti i parë që bie në sy. Është një grup që pas një sezoni fantastik si në Itali ashtu edhe në Europë, me siguri po paguan diçka. Eshtë mjaft e kuptueshme.

Çfarë nuk funksionon? “I mungon shkëlqimi. Edhe Spalletti bëri disa ndryshime, por kush luajti në vend të titullarëve nuk bëri përshtypje. Duhet thënë se Raspadori është rikthyer nga një dëmtim që e mbajti jashtë për gati dy muaj dhe ndoshta për këtë i mungon sprinti.

Fakti është se kundër Veronës ai ishte gjithmonë njëzet metra larg topit, shumë larg. Dhe pastaj Lozano gjithashtu lëvizi pak dhe Politano, pas një fillimi mjaft të gjallë, ra në distancë. Kështu Verona, e cila u tregua një ekip kompakt dhe i vendosur, i hoqi një pikë të çmuar renditjes.

Me kthimin e Osimhenit: “Është shumë. Osimhen është një lojtar shumë i rëndësishëm, për lëvizjet që bën dhe për gjuajtjet. Edhe ndaj Verona-s ai bëri një goditje të mirë dhe kishte vetëm pak minuta në dispozicion. Ai është dikush që tremb mbrojtjen kundërshtare, tremb.

Rreth Kvara: “Le të themi se nuk është ai që ishte disa kohë më parë. Ishte një surprizë e mrekullueshme dhe duhet të përgëzojmë ata që e zbuluan dhe e blenë. Tani, megjithatë, ai është më pak i frikshëm se më parë: ai driblon gjithmonë nga brenda, tashmë kuptohet, dhe mbrojtësit italianë, që e kanë studiuar, ndoshta kanë gjetur kundërmasat për lojën e tij.

Napoli pa Kim dhe Anguissa: “Mungesa të rënda. Por te kompensuar nga prania e Osimhenit. Nëse ai është aty, Napoli lëviz sipas ritmeve të zakonshme”.

Mbi sfidën e së martës: “Vështirë për të bërë parashikime. Mendoj se do të jetë një ndeshje shumë e hapur. Për mendimin tim, për të arritur gjysmëfinalen, Napoli do të duhet të bëjë një arritje te vertete, sepse shumë lojtarë nuk janë në nivelin e formës që ishin disa kohë më parë.

Por në San Siro, në fillim të ndeshjes, Milani gjithashtu pësoi Napolin: “Shumë e vërtetë. Dhe në fakt, edhe kuqezinjtë nuk duhet të jenë kaq të qetë. Në përgjithësi më duket se si Milani ashtu edhe Napoli janë pak të lodhur nga kaq shumë angazhime. Paraqitjet e tyre në ligë, të dyja mediokre, e dëshmojnë këtë”.

Çfarë do të duhet të bëjë Milani nëse Napoli shtyp lart? “Do të jetë një problem, por në këtë rast djemtë e Piolit do të duhet të jenë të mirë në largimin dhe fillimin e shpejtë. Problem nëse qëndrojnë aty duke menduar për ndeshjen e parë 1-0: nëse një ekip ka stilin dhe identitetin e vet, duhet t’i tregojë ato. Sidomos në një rast kaq të rëndësishëm si çerekfinalja e Champions League”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *