“Mos i lini të flenë rehat…” Napoli po përgatit klimë të tensionuar. Spalletti i hedh benzinë zjarrit: “Gjithë Italia dakord me ne…”

Klima qe eshte duke u krijuar ne “Maradona Stadium” per Napoli-Milan do te jete e zjarrte dhe pritet te jete nje sfide e tensionuar dhe e ndezur.

Pas akuzave ndaj arbitrit qe mbajti Milan-Napoli 1-0 ne San Siro dhe ofendimet ndaj tij nga gazetaret napolitanë te ndodhur aty “Turp te keni, ju dhe Rosetti (i derguar nga UEFA per mbikqyrje) kane ardhur deklaratat e trajnerit Spalletti qe ndezi me shume situaten teksa deklaroi se fundmi se “episodet qe pame te Milan-Napoli vetem milanistet nuk i pane dhe nuk jane dakord t’i gjykojne kurse gjithe te tjeret jane dakord me”

Por, nuk mbarojne me kaq, sepse sot kane qarkulluar lajme dhe se tifozeria napolitane eshte duke pergatitur te mblidhet poshte hotelit te Milanit per te bere zhurme qe te mos flene rehat nje dite perpara sfides, teksa neser skuadra do te niset drejt qytetit jugor te Italise per grumbullimin…

Milani eshte duke menduar te mos niset per ne Napoli diten e neserme ne menyre qe te mberrije ne mengjes diten e ndeshjes per te pasur me pas kohe deri ne mbremje…

Sulmet ndaj Theo Hernandez – Idhulli i tifozëve të Milanit, i urryer nga tifozët e skuadrave të tjera. Theo Hernandez ndahet për forcën e tij konkurruese dhe për akuzat e bëra nga kundërshtarët e tij për nxitje nganjëherë shpirtërore dhe rrëzime dhe faulle të vuajtura paksa shumë.

Por këtë herë kufiri i kritikave është kaluar. Napoli-Milan, mbrëmjen e së martes, do të vendosë se cili nga dy italianët do të kalojë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pas fitores 1-0 të Djallit në ndeshjen e parë në San Siro.

Një ndeshje shumë e ndezur në të cilën mbrojtësi i majtë i kombëtares franceze u dallua për njëfarë forme të ashpër ballë për ballë me Hirving Lozanon, kundërshtarin e tij të drejtpërdrejtë në krahun e majtë.

Dhe Hernandez shkaktoi gjithmonë kartonin e kuq Anguissa-s, i cili do të mungojë në ndeshjen e dytë, i përjashtuar për dy gabime me kartona të verdhë per faulla ndaj tij. Në rrjetet sociale, tifozët napolitan e kanë vënë në shënjestër menjëherë dhe situata ka dalë jashtë kontrollit në orët e fundit.

Në Twitter tani ka nga ata që i urojnë “të zgjohet i vd*ekur”, nga ata që parashikojnë se ai “do të shkojë në rrugën e Viallit”, legjenda italiane i cili janarin e kaluar u nda nga jeta nga leucemia, dhe ata që madje ai fyen djalin e tij të vogël qe ka lindur nga martesa me Zoe Cristofoli duke i uruar “sëmundje të rënda”.

Më e keqja e tifozëve të futbollit dhe rrjeteve sociale, dy botë të ekzagjeruara që për fat të keq gjenerojnë monstra kur takohen. Dhe nuk ishin pak komente por shume te tilla. E gjitha kjo per te krijuar nje klime armiqesore ne sfiden e kthimit…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *