CM: De Ketelaere duket si një keqkuptim taktik dhe ekonomik – nevojitet një zgjidhje

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli e emëroi Charles De Ketelaere si mesfushorin kryesor sulmues në një formacion shumë të ndryshuar kundër Bolonjës, por edhe një herë ai nuk e bindi.

Siç raporton Calciomercato.com, blerja më e shtrenjtë e afatit kalimtar të verës pas fitores së Scudettos thjesht nuk mund të largojë frikën për të bërë një gabim, diçka që nuk korrespondon me atë që pritet në një klub si Milani.

Të shënosh zero gola pasi ai shënoi 18 me Club Brugge sezonin e kaluar është një zhgënjim, por shkon përtej kësaj dhe është një çështje taktike. Deri në ndeshjen kundër Monzas, belgu ishte futur edhe në zonat e duhura për të krijuar kushtet e duhura për shënim.

Megjithatë, tani ai po lufton me besimin dhe duket se po ngec në rolin nr.10. Ai nuk duket i përshtatshëm për këtë skuadër të Milanit, e cila mbështetet shumë në kundërsulme dhe thyerje me shpejtësi, që do të thotë se nënshkrimi i tij aktualisht duket si një “keqkuptim taktik dhe ekonomik”.

De Ketelaere kushtoi 35 milionë euro, që është shumë për një klub të ndërgjegjshëm për buxhetin si Milani, dhe ai nuk do të shitet pas një sezoni pasi do te perkthehej ne humbje, kështu që tani ka ardhur koha që Pioli të gjejë një zgjidhje.

Hapi i parë, megjithatë, duhet të vijë nga lojtari që ka pasur kohën e nevojshme për t’u përshtatur dhe për të kuptuar se çfarë mund të sjellë në ekip. Pasi të shihen shenja pozitive, do të kuptohet më shumë për pozicionin e tij të mundshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *