Pioli i tërbuar me arbitrimin: “Nuk bëj dot sikur ska ndodhur asgjë, më vjen keq! 10 ndryshime? Kalendarin e shihni, por 30 sekonda ishte vuajtja…”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, është shprehur për DAZN pas Bologna-Milan: “Ne luajtëm të gjithë ndeshjen si duhet ta luanim, sigurisht që nuk duhej ta kishim nisur me ate gol te pesuar… Të vuash kështu nuk i përshtatet nivelit tonë.

Më pas e kontrolluam ndeshjen, por nuk ishim aq të saktë dhe konkret në finalizimin e rasteve të krijuara. Është e qartë që nuk mund të jemi të kënaqur. Në ligë na vjen keq që e humbem këtë mundësi.”

Pioli, dukshëm i inatosur, komentoi edhe për penalltitë që nuk i janë dhënë Milanit: “Episodet mund të përcaktojnë rezultatin përfundimtar eh… Ishin dy penallti. Sinqerisht: dinamika e topit të dorës të thotë që është top dore, vershellen dhe pastaj shkon në VAR. Për mua ishte një penallti: atëherë nëse VAR e korrigjon, le ta korrigjoje. Por ishte një penallti. Më vjen keq…”

Loja, megjithatë, nuk ishte e keqe… “Duhej të driblonim pak më shumë, por zhvilluam mirë shumë situata. Na mungoi kthesa e fundit. E vumë veten në telashe me golin e pranuar në fillim”.

A po mendoni diçka ndryshe për Napolin? “Diçka mund të na kalojë nëpër kokë… Ata bënë të njëjtat gjëra me topin si në dy ndeshjet e para, pa topin ndryshe. Ne kemi një avantazh të vogël.

Është e qartë nëse na sulmojnë më shumë, ne mund të marrim pozicione të ndryshme. Më pas do të shohim, ishte një ndeshje shumë e ekuilibruar, shumë e vështirë, presim shumë vështirësi, por presim të kemi zgjidhjet për të krijuar vështirësi për Napolin”.

Kur i keni menduar të gjitha ndryshimet sot? “Trajneri duhet të vlerësojë shumë zgjidhje. Këtë vit ne paguam dyfishin e mundimit. Kështu që të luash tre ndeshje në 6 ditë është e vështirë, veçanërisht në Ligën e Kampionëve dhe kundër një skuadre të Bolonjës që po bënte mirë… Zgjodha lojtaret me energji fizike dhe mendore. Kam një grup të fortë në dispozicion, nesër do t’i tregoj vetëm 30 sekondat e para ku gabuan”.

A është ndeshja më e rëndësishme në karrierën tuaj të mërkurën? “Ju më keni bërë gjithmonë të njëjtën pyetje… Është më e rëndësishmja për grupin tonë të punës. Historia e Milanit është e lavdishme, por e jona është një rrugë tjetër në një kohë tjetër.

Kalimi në këtë raund të Ligës së Kampionëve do të ishte gjithashtu i jashtëzakonshëm. për ne.Duhet të bëjmë diçka të jashtëzakonshme dhe të jashtëzakonshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *