Rotacion total ndaj Bologna-s? Nga Milanello mendohen 9-10 ndryshime…

Fitorja e mbrëmjes së djeshme ndaj Napolit çoi në një shpenzim të madh energjie fizike dhe mendore nga ana e Milanit, i cili do të rikthehet në fushë në më pak se 48 orë duke qenë se të shtunën, në orën 15, kuqezinjtë do të jenë në skenë në “Dall’ Ara” kundër Bolonjës.

Një lojë aspak e thjeshtë, nisur nga forma e skuadrës së Thiago Motta-s, e cila mundi Atalanta-n fundjavën e kaluar me rezultatin e thatë 0-2 dhe që paraqitet si një pengesë në rrugën e Milanit drejt konfirmimit të kualifikimit në Champions League për në vijim.

Por ndeshja e kthimit e çerekfinaleve, që do të luhet mbrëmjen e së martës në “Maradona”, është shumë afër për të mos e menduar edhe në menaxhimin e forcave. Kjo është arsyeja pse, në Milanello, ideja për të bërë një rotacion te rëndësishem kundër Bologna-s po mer jete – në mënyrë konkrete.

Nëse thashethemet për një revolucion do të konfirmoheshin, do të kishte një konfirmim po aq të madh se si prioriteti sportiv i Milanit sot është aksesi në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Arsyetimi është i lehtë për t’u bërë: në kampionat kalendari nuk është i pamundur dhe ekziston besimi se kualifikimi mund të vijë, qoftë edhe në një ecje të vështirë finale, ndërkohë që ka po aq ndërgjegjësim për një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve – që ka munguar që nga viti 2007 – është një ngjarje shumë më komplekse për t’u arritur gjatë sezoneve të ardhshme.

Në fakt, në gur janë gdhendur fjalët e Paolo Maldinit, i cili në disa raste ka kujtuar se si dimensioni i vërtetë i Milanit, në këtë moment të rritjes së tij, është pjesëmarrja e vazhdueshme në fazën e grupeve dhe kalimi në fazën eliminatore.

Por edhe vetë Paolo tha se është e drejtë që skuadra ta luajë dhe në fakt ata po e luajnë në mënyrën më të mirë të mundshme. Por me vetëm një seancë të vërtetë stërvitore në dispozicion, sa ndryshime mund të bëjë Stefano Pioli në funksion të Bolonjës?

Ka shumë të ngjarë që të ketë një revolucion të madh në mbrojtje ku Florenzi, Kalulu dhe Thiaw janë të etur për një fanellë titullari ashtu si në mesin e fushës mund të jetë koha që Sandro Tonali të pushojë.

Priten ndryshime të reja në sulm, edhe nëse krahasohet me Empolin mund të ketë konfirmimin e të paktën një mes Leaos dhe Giroud. Për fanellat e tjera do të luajnë Saelemaekers, Messias, De Ketelaere, Rebic dhe Origi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *