Zambrotta: “Milan-Napoli? Lojë e hapur. Mes Leao dhe Kvara…”

Gianluca Zambrotta, ish-mbrojtësi i kuqezinjve, ka dhënë këtë intervistë për The Sun në kuadër të ndeshjes së sotme Milan-Napoli. Direkt pyetja e pare ka qene kjo: cilin e shihni si favorit në këtë sfidë të dyfishtë? Napoli që ka 22 pikë më shumë se Milani apo kuqezinjtë që kanë në krah historinë evropiane dhe të freskët nga një fitore 4-0 kundër Maradonës?

“Është e vështirë në një ndeshje si kjo në Ligën e Kampionëve mes dy skuadrave italiane që e njohin mirë njëra-tjetrën të thuhet se kush do të jetë favorit. Mendoj se e pamë këtë në ndeshjen e fundit në ligë mes Milanit dhe Napolit dhe është e vështirë të thuhet.

Arsyeja? Se Napoli nuk është, ishte Napoli që të gjithë e njihnim në atë ndeshje. Por duhet të përgëzojmë edhe Milanin për mënyrën se si u përball dhe e luajti ndeshjen.

Nuk duhet t’ua heqim meritat kuqezinjve sepse ata luajtën një ndeshje të jashtëzakonshme. dhe ishin superiorë ndaj Napolit. Pastaj në një ndeshje të Champions League ka shumë gjëra: tensioni, fakti që luan në Champions League, atmosfera, gjithçka që përjeton rreth një ndeshjeje të Champions League. Për mendimin tim, ndeshja e sonte do të jetë pak më ndryshe”.

Atëherë Milani është mësuar të luajë disa ndeshje. A mund të ketë ndikim historia e Milanit dhe statusi evropian? Milani ka shtatë kupa në vitrinën e tij, ndërsa napolitanët nuk kanë luajtur kurrë në një çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

“Lojtarët aktualë të Milanit nuk janë të njëjtët lojtarë që fituan Ligën e Kampionëve. Milani bëri histori në Evropë, por sipas mendimit tim nuk ka të bëjë me të. Pastaj Milani tani ka lojtarë të tjerë në krahasim me ato vite. Sonte është një lojë e re dhe një sfidë e re në një kompeticion të ndryshëm.

Dy skuadrat dhe trajnerët e tyre e njohin njëri-tjetrin shumë mirë. Do të jetë një lojë e hapur që mund të zgjidhet në një stadium plot si San Siro. Por më pas do të duhet të shkojmë të luajmë në Napoli ku do të ketë një “atmosferë shumë të ngrohtë me tifozët që mbështesin një ekip që pothuajse po fiton Scudetton pas kaq shumë vitesh.

Pastaj është hera e parë që Napoli është në çerekfinale të Ligës së Kampionëve… pritshmëria e publikut napolitan është shumë e lartë, kështu që diskursi i historisë së Milanit nuk ka të bëjë pak me të”.

A ka rrezik që lojtarët e Napolit të ndihen të kënaqur pas Scudettos? “Nuk mendoj se e njoh edhe Spallettin. Në Napoli, kur gjërat shkojnë mirë, ka shumë entuziazëm dhe eufori, por napolitanët janë shumë supersticiozë dhe nuk do të thonë kurrë se e kanë fituar Scudetton derisa të përfundojë matematikisht. Nuk mendoj se Napoli tashmë do të ndihet i ngopur dhe me barkun plot”.

A do të kishte më shumë frikë se Leão apo Kvaratskhelia nëse do të luante sot? “Të dy. Janë dy lojtarë që synojnë driblimin e lojtarit, përpiqen ta anashkalojnë dhe të krijojnë epërsi numerike. Janë dy lojtarë teknikë që përveç që shënojnë dhe shënojnë gola, bëjnë edhe shumë asistime dhe kjo është gjithashtu thelbësore për një ekip. Unë jam sot për ata dy lojtarë që mund të zgjidhin ndeshjet tuaja dhe të krijojnë më shumë rreziqe. Të dy po jetojnë një moment të formës së shkëlqyer”.

Por a është më e lehtë për një mbrojtës të krahut të mbrohet kundër gjeorgjianit, i cili shpesh kthehet në këmbën e djathtë dhe është më pak i paparashikueshëm apo Leão, i cili me ato vrapime te djeg?

“Të dy lojtarët shkojnë në të dyja drejtimet. Kvara ndonjëherë shkon në qendër, ndonjëherë në krah. Janë ata lojtarë që janë të paparashikueshëm, nuk e di se ku mund të shkojnë gjithsesi.

Është thelbësore të jesh më afër tyre dhe të mos u japësh hapësirë Mund të vë bast. Kjo është gjëja e parë. Tjetra është të kesh ndihmën e një partneri për dyfishim. Futbolli italian jeton shumë në duelet një me një. Pra, kur ke lojtarë të tillë që kërcejnë njeri, ti krijon vështirësi për ekipin kundërshtar, kjo nuk mund të diskutohet”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *