Pioli rrëfehet te L’Equipe: “Ja si e morëm Mike Maignan, nuk e prisja kaq top! Theos i kam thënë një gjë…”

Stefano Pioli, një nga protagonistët e kësaj ngjitjeje te Milanit ne vitet e fundit, është ekspozuar në edicionin e sotëm të gazetës franceze L’Équipe. Ai ka folur per disa tema dhe ka zbuluar prapaskena kurioze…

Rinovimi i Ibrahimovic? “Ne po ndjekim një rrugë të ndërmarrë tre vjet më parë – shpjegon trajneri – dhe ishim larg liderëve të lartë evropianë. Jam krenar që ju i shoh te rriten, por historia e Milanit është të luajë në Ligën e Kampionëve.

Jemi të lumtur, por nuk duhet të ndalemi me kaq. Me Ibrahimovic, Kjaer dhe Saelemaerkers jemi përmirësuar teknikisht dhe ne karakter. Ibrahimovic nuk është një lojtar normal, por një kampion teknik dhe moral, një model, një pikë referimi për një grup të ri si i yni. Ishte një mbështetje e madhe edhe për stafin.”

Kush më frymëzon mua? “Guardiola dhe Ancelotti janë më të mirët në botë, jo për të njëjtat arsye. Dhe unë ndjek Arteta-n e Arsenalit”. Më pas trajneri i kuqezinjve përqendrohet në bërthamën e formuar franceze:

Rreth Giroud: “Kam folur me të disa herë përmes video-konferencës përpara se të firmoste. E dija që do të punonim mirë së bashku: ai është një lojtar i shkëlqyer i ekipit, bujar, gjithmonë pozitiv”. Rreth Theo: “Ai ka ende hapësirë ​​të madhe për përmirësim, por duhet ta bindë veten për këtë.”

Mike Maignan: “Nuk e njihja përpara se të përballesha me të në Ligën e Evropës, kur me Lille erdhi për të na mundur 3-0. Direkt i thashe trajnerit te portiereve: ndiqe ne vazhdim! Doli të ishte edhe më mirë nga sa mendoja. Ai është i përpiktë, ai gjithmonë dëshiron të përmirësohet: është rraskapitës për trajnerin sepse ai është kërkues, por gjithashtu është i motivuar”.

Më në fund mbi Kalulu: “Një surprizë e madhe. Ai kurrë nuk u dorëzua, ai gjithmonë përmirësohet dhe nuk ka mbaruar ende. Nëse mendon vetëm për rezultatin, nuk bën progres: Mbështetem te performanca, thelbi i punës sime është të punoj si ekip”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *