Pioli pas ndeshjes: “Kam një peng sonte, nuk e prisja…”

Stefano Pioli foli për Prime Video në fundin e Milan-Napoli 1-0. “Tashmë po mendoj për rikthimin, i cili do të jetë një tjetër lojë e mrekullueshme si kjo. Ritmi i madh, emocion i madh, disa gabime teknike shumë të shumta. Dy ndeshje shumë të balancuara dhe të vështira për të dy”.

Për ndeshjen: “Ata e filluan më mirë se ne, ne driblonim keq kur nuk kishte driblim. Hera e parë që kemi fituar këtu në Milano në 3 vitet e fundit. Ka pak keqardhje që nuk kam përfituar nga epërsia numerike në finale, por rezultati mund të na japë shpresë për turin tjetër”.

Ndryshimi i Bennacer: “U përpoqa të fusja një lojtar nga krahu dhe ta vendos Brahimin pak më në qendër. Isma luajti një ndeshje të madhe, por ishte pak i lodhur nga puna e madhe që bëri”.

Kush ju pëlqeu më shumë? “Të gjithë. Leao? Po sigurisht. Më pëlqeu Giroud, më pëlqeu Tomori, luajtëm një lojë sic duhet ne Champions League. Asnjë rezultat nuk do ta kishte mbyllur diskutimin e kualifikimit, do të shkojmë në Napoli me shumë besim, të vetëdijshëm për vështirësitë”.

“Ata filluan më mirë. Ata ishin më agresivë, por më pas ne bëmë lojën. Hera e parë që fitojmë këtu kundër tyre në tre vjet. Ne shpenzuam shumë energji, por është një rezultat që na jep disa shanse për të kaluar”.

Hyrja e Saelemaekers? Pioli tregon: “Unë u përpoqa të fusja një lojtar më sulmues për të provuar golin e dytë. Saelemakers dha diçka më shumë në krah dhe iu desh të ndihmonte Calabrian në fazën mbrojtëse ndaj Kvara”.

Pengu eshte eshte se ndoshta u kenaqe dhe pushuam pak ne pjesen e dyte, shumë keq. Tani na duhet një performancë tjetër e nivelit të lartë, por askush ketu nuk mendon se ka mbaruar. E dime se cfare na pret”.

Për mungesën e qendërsulmuesit për Napolin.”Napoli, edhe nëse nuk kishte një qendërsulmues, kishte shanset e veta. Mike Maignan punoi mirë. Ata kanë sulmin më të mirë, por ne mund të bëjmë edhe më mirë dhe ne kemi mbrojtjen më të mirë në pesë të fundit.

Nuk mund të mendojmë të pranojmë diçka ndaj një kundërshtari me shumë cilësi. Edhe ne do të duhet të vuajmë në Napoli por kemi edhe cilësitë tona. Ata do të pranojnë disa rinisje por ne jemi të fortë në këtë”. Rreth San Siro-s: “Kemi shijuar mjedisin deri në fund të lojës. Ndeshjet janë të vështira dhe të lodhshme, ju i jetoni me aq intensitet. Ambienti ishte fantastik.”

Në këtë ndeshje janë parë shumë ndeshje… “Më lehtë të shohësh këtë lloj ndeshjeje, mes dy skuadrave të forta, sesa një ndeshje si ajo e ligës ku fituam 0-4.

Ndryshojnë ndeshjet, ndryshon qëndrimi, ndryshon mendja e lojtarëve. Dhe kushdo që qëndron brenda lojës më gjatë. ka më shumë shanse për të fituar”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *