Pioli për Sky: “Kalulu ka rikuperuar. Nuk mund ta fotokopjojmë ndeshjen në Napoli. Osimhen? E kam përgatitur njësoj…”

Stefano Pioli është intervistuar nga Sky menjëherë pas seancës së fundit stërvitore në Milanello mëngjesin e sotëm dhe pak para konferencës për shtyp. Këto janë fjalët e tij në prag të ndeshjes kundër Napolit:

Çfarë prag ndeshje është: “Le të vazhdojmë me zakonet tona, mënyrën tonë të të qenit bashkë dhe të afrimit të ndeshjeve të rëndësishme. Jemi të qetë sepse e kemi përgatitur këtë ndeshje në mënyrën më të mirë të mundshme duke ditur vështirësitë dhe duke ditur që Champions League është Liga e Kampionëve: duam të përpiqemi të bëjmë paraqitjen më të mirë të mundshme”.

Ndeshja më e rëndësishme e 12 viteve të fundit për Milanin në Evropë? “Sigurisht që ne gjithmonë flasim për historinë e Milanit, fantastike për fitoret e Champions League. Është një ndeshje shumë e rëndësishme.

Kemi bërë shumë më mirë edhe në krahasim me sezonin e kaluar: duam të bëjmë gjithçka për të kaluar. E dimë që Napoli është një skuadër shumë e fortë, por është e pashmangshme që në këtë pikë të garës të takojmë ekipe shumë të forta. Duhet të luajmë ndeshje të shkëlqyera për ta kaluar këtë raund.

Perceptim i ndryshëm në krahasim me kampionatin: “Duhet të kemi besim patjetër. Përplasjet direkte në kampionat me Napolin na tregojnë se jemi dy skuadra të forta, dy ndeshje të vështira dhe të balancuara.

Nuk mund të fotokopjojmë atë që bëmë në kampionat, nesër është një tjetër kompeticion kështu që edhe kundërshtarët tanë mund të kenë situata të ndryshme dhe ne duhet të jemi të përgatitur për të kuptuar se cilat hapësira të shfrytëzojmë, cilat situata të ndryshme të përballemi”.

Skuadra në dispozicion 100%: “Sigurisht që jam i lumtur që kam të gjithë skuadrën në dispozicion, përtej lojtarëve jashtë listës: ne gjithashtu kemi rikuperuar Kalulu. Na pret një javë shumë e rëndësishme, sa më shumë lojtarë të ketë, aq më mirë është”.

Një ëndërr për të luajtur dhe për të drejtuar një lojë si kjo? “Kam ende shumë ëndrra, le të shpresojmë të vazhdojmë” Për Maldinin: “Prania e tij në mënyrën më absolute është një avantazh. Thellësia, respekti, ndarja e tij bëhen shumë të rëndësishme në mënyrën tonë të punës”

Për mungesën e Osimhenit: “Po flasim për një qendërsulmues të madh që ka shënuar vazhdimisht. Por ne po flasim edhe për një ekip që kishte fituar gjithmonë pa të deri në ndeshjen kundër nesh.

Napoli ka sulmin më të mirë në Champions League, është një ekip i fortë. Ne kishim të njëjtën përgatitje, me idetë tona të lojës. Pa Osimhen, Napoli do të jetë më pak i fortë në thellësi, por ne i çojmë situatat tona përpara se cilat janë karakteristikat tona dhe mënyra jonë e përgatitjes për ndeshjen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *