The Athletic: “Milani futet ne garen per sulmuesin e Arsenalit! Klubi londinez nuk pranon kushtin e tij…”

Milan është në kërkim të një sulmuesi për të përforcuar skuadrën e tyre këtë verë dhe një nga lojtarët në listën e tyre është Folarin Balogun. Pas suksesit të tij në Reims, lojtari në pronësi të Arsenalit do të largohet përgjithmonë këtë verë.

Barazimi 0-0 i Milanit kundër Empolit theksoi situatën e tmerrshme përpara pasi Divock Origi dhe Ante Rebic nuk kanë arritur të bëjnë përshtypje këtë sezon.

Në verë, pra, Paolo Maldini dhe Ricky Massara pritet të nënshkruajnë me një sulmues. Sipas The Athletic, Milan është me të vërtetë një nga skuadrat e interesuara për Balopgun, i cili ka shënuar 18 gola në Ligue 1 këtë sezon.

Pavarësisht suksesit të tij, megjithatë, 21-vjeçari ka të ngjarë të largohet nga Arsenali në verë pasi ka kerkuar te luaje sipas gazetarit Ornstein. Topçinjtë pritet të vënë bast për Gabriel Jesus dhe Eddie Nkhetia për rolin e qendërsulmuesit, sipas raportit, dhe Balogun nuk është i prirur për një lëvizje tjetër huazimi.

Përveç Milanit, skuadra si Interi, Marseille, Monaco dhe RB Leipzig janë gjithashtu të interesuar për t’i dhënë atij një vend titullari. Mbetet të shihet se cili do të jetë çmimi, por Calciomercato.com sugjeron se mund të jetë rreth 35 milionë euro.

Një shifër e lartë për Milanin, por që do të jetë brenda mundësive të tyre në rast të një përfundimi në top-katërsh. Kuqezinjte priten te kene nje buxhet te rendesishem kete vere nese futen ne top 4 duke perfshire edhe arketimet kete vit…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *