TS | Rotacioni, linjat e dyta dhe objektivi i titullarëve. Ja pse Milani po përjeton 2023 me luhatje…

Barazimi 0-0 kundër Empolit në San Siro ekspozoi të gjitha problemet e një Milani që e bazoi sezonin e tij në paqëndrueshmëri totale. Kalimi nga 0-4 në Napoli në një barazim pa gola të premten në mbrëmje duket dhe ndoshta është e pashpjegueshme.

Një nga shumë çështjet e hapura, megjithatë, qëndron në mungesën e linjave të dyta të afta për të zëvendësuar titullaret, edhe në ndeshjet e përballueshme në letër.

Stefano Pioli u detyrua të pushonte shumë lojtarë kyç, si Leao, Giroud dhe Brahim Diaz. Dikush për sëmundje fizike, dikush tjetër për t’u dhënë një shans atyre që janë më pak të punësuar.

Rezultati ishte një barazim që e zbriti Milanin nga vendi i tretë në të katërtin, plus një para kushërinjve të tyre Interit. Potencialisht jashtë Champions League nëse Juventus do të rifitonte 15 pikët e penalizuar muaj më parë.

Siç raporton Tuttosport, në edicionin e sotëm tashmë është kuptuar problemi i xhiros ndaj Sassuolos dhe ndaj Cremonese. Aty ku Milani nuk kishte kaluar përtej 0-0, dhe kundër Monzas në raundin e dytë, ku fitorja u soll në shtëpi, por në mënyrë shumë të ngushtë.

Për një total prej gjashtë pikësh nga dymbëdhjetë në dispozicion, kundër Sassuolo, Cremonese, Monza dhe Empoli. Origi me siguri do të shitet në verë, pasi nuk ka bindur askënd brenda drejtuesve të kuqezinjve, e njëjta gjë vlen edhe për Rebic, tashmë në buzë të projektit Pioli.

Nga ana tjetër, për të kuptuar se çfarë do të bëhet me të ardhmen e Charles De Ketelaere, i cili mbërriti në prill, nuk mund të vazhdohet të përsëritet shprehja e zakonshme: “Do të vijë koha e tij”.

Tifozët e Milanit kërkojnë përgjigje dhe belgu duhet t’i japë ato. Ia vlen mundësia për t’u kujtuar si një nga dështimet më të mëdha në ligën tonë dhe një e ardhme për t’u rishkruar diku tjetër.

Ka dhe nje gje: titullaret, duke e ditur se vetem ata mund t’i japin shkendije sezonit, pas ndeshjes Milan-Roma fiken motoret dhe ne mendjen e tyre duket sikur eshte krijuar ideja e Champions League dhe arritja ne finale… Ata kursehen dhe menaxhohen pasi smund te bejne 3 ndeshje ne jave top…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *