Gazzetta dello Sport | Derbi italian në Champions? Jo… Derbi Botëror!

Ndeshja e Ligës së Kampionëve mes Milanit dhe Napolit mund të quhet beteja e Italisë, por do të jetë një lojë me një ndjenjë mjaft globale.

Siç raporton La Gazzetta dello Sport, në dy ndeshjet do të shfaqen pesë ose gjashtë lojtarë që mund të transferohen dhe të luajnë për skuadrat më të mira në botë. Lojtarë nga 24 kombësi dhe katër kontinente do të dalin në fushë, përkatësisht Amerika (Meqë ra fjala, Amerika Qendrore dhe Amerika e Jugut), Evropa, Azia dhe Afrika.

Sipas rendit alfabetik, lojtarët nga Algjeria, Argjentina, Belgjika, Bosnja, Brazili, Kameruni, Kroacia, Danimarka, Franca, Gjermania, Gjeorgjia, Anglia, Kosova, Maqedonia e Veriut, Meksika, Nigeria, Koreja e Jugut, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Senegali, Sllovakia, Spanja, Uruguai do të përfshihen gjithashtu…

Napoli ka Kim nga Koreja e Jugut dhe Milani ka Bennacer nga Algjeria, ndërsa qendërmbrojtësit Rrahmani dhe Tomori janë përkatësisht nga Kosova dhe Anglia, pa harruar gjeorgjianin Kvaratskhelia.

Skautizmi është një mjet i rëndësishëm për të dyja palët, siç shihet nga ardhja e Pierre Kalulu nga Franca, i cili u vëzhgua nga Geoffrey Moncada, me Napolin që u përgjigj pas një merkato verore të 2022 me shumë xhiro skuadre duke bashkuar atë që po shkon drejt një historie. fushata më e mirë për klubin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *