Fantazma e vitit 2018 që përndjek Leao-n po mer fund…

Një situatë që ka qenë e vështirë për t’u zhbllokuar prej disa kohësh, ajo e lidhur me rinovimin e Rafael Leaos te Milani, tashmë me zhvillime të rëndësishme që kanë ardhur nga Portugalia.

Siç ishte parashikuar papritur nga Record, klubi francez në fakt është i gatshëm të paguajë tani gjobën prej 20 milionë eurosh që do t’i takonte Sportingut.

Sipas asaj që raportohet edhe nga Tuttosport, skuadra franceze do të kishte dalë në fushë për të zgjidhur situatën e ndërlikuar që pengoi rinovimin e lojtarit në Milano.

Shume kane pyetur pse Leao eshte gjobitur dhe jo dy te tjerer qe u larguan ne vitin 2018? Sepse futbollisti kishte vendosur të zgjidhte në mënyrë të njëanshme kontratën me Sportingun për të shkuar te Lille si transferim i lirë dhe madje ai e ka bere kete edhe pse ate dite kur tifozeria hyri ne qendren sportive nuk ndodhej fare aty dhe nuk pesoi asnje goditje psikologjike…

Një vendim jo aq i vlerësuar nga klubi portugez, i cili në fakt kishte vendosur të vepronte për këtë çështje duke bërë një apel të konsiderueshëm pranë organeve kompetente.

Një histori që, falë ndërhyrjes së drejtpërdrejtë të Lille, mund të konsiderohet kështu e përfunduar shumë më herët se sa pritej, në vend që ta zvarritej me vite.

Në çdo rast, një marrëveshje e re mes Milanit dhe Lille nuk mund të përjashtohet. Ndër bastet e lojtarëve, në fakt mund të konsiderohet Jonathan David, me një vlerë të vlerësuar nga kompania franceze në 45-50 milionë.

Pavarësisht gatishmërisë së Lille për të përmbushur kërkesat e Sportingut, klubi portugez, siç raporton O Jogo, do të kishte kërkuar nga FIFA një kompensim total prej 45 milionë eurosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *