Milan-Lille, kryqëzimi “Leao”! Gjoba e paguar dhe nderi “David”?

Në rreth 24 orët e fundit, saga e madhe e rinovimit të Rafael Leaos është pasuruar me një kapitull të ri që mund të ndryshojë ekuilibrin e negociatave mes Milanit dhe futbollistit portugez. Një lajm i raportuar nga gazeta Record e cila mund të percaktoje, nëse bëhet realitet, ndryshimin përfundimtar të një situate që është zvarritur për shumë kohë…

Lajmin e gazetës portugeze e ka marrë mëngjesin e sotëm Tuttosport i cili raporton se si Lille do të ishte e gatshme t’i paguante gjobën e plotë Sporting Lisbonës prej 20.3 milionë eurosh, për të cilën klubi francez ishte dënuar së bashku me Rafa Leao.

Çështja po zvarritet në gjykatat sportive të gjysmës së Evropës që nga viti 2018 dhe Lille, pasi humbi apelin e fundit, do të donte t’i jepte fund të gjithë çështjes, duke shmangur lëvizjen e FIFA-s.

Nëse kjo hipotezë bëhet realitet, edhe negociatat në tavolinat e Casa Milan mes Maldini-Massara dhe përfaqësuesve të Leaos mund të pësojnë një kthesë vendimtare, por mbi të gjitha pozitive.

Mes pjesës fikse dhe bonusit, klubi kuqezi ka vënë në pjatë mbi 7 milionë euro dhe tani i takon lojtarit të pranojë, me mundësinë për t’u çliruar nga dëmshpërblimi i rëndë.

Në të gjitha këto, Milani ka luajtur gjithmonë rolin e një spektatori, i paaftë për të përballuar kostot e një gjobe të marrë për fakte për të cilat klubi është krejtësisht i pafajshen. Pra, dje si sot, nën dritën e këtij lajmi, në Casa Milan presin dhe qëndrojnë në dritare duke pritur për të kuptuar se cili do të jetë trendi i vërtetë i gjërave.

Shpresa është e qartë se lajmi i Record do të bëhet realitet, pasi Ricky Massara gjithashtu la të kuptohet mes rreshtave dje në mbrëmje para ndeshjes kundër Empolit: “Ka një vullnet të ndërsjellë për të rinovuar me besim me shpresën për të gjetur një zgjidhje deri në fund të kampionatit”.

Në të gjitha këto ka ndërthurje të tregut: Lille gëzon 15% në rishitjen e ardhshme të Leaos, ndaj mund të bien dakord të paguajnë kompensimin dhe më pas të shpresojnë për një transferim të shtrenjtë nga Milani, për të rikuperuar kostot. Përveç kësaj, kuqezinjtë do të kishin synuar sulmuesin kanadez Jonathan David i cili vlerësohet nga 40 deri në 50 milionë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *