Football Benchmark: Milani, ekipi me vlerën e pestë në Champions nga 8 skuadrat e mbetura

Milan është ende në Ligën e Kampionëve dhe do të përballet me Napolin në çerekfinale duke shpresuar të arrijë sa më larg që të jetë e mundur. Duke parë skuadrat e mbetura, ka disa dallime të rëndësishme në skuadër për sa i përket vlerës.

Kuqezinjtë arritën të eliminojnë Tottenhamin në raundin e 16-të, edhe pse në prapavijë kjo ndoshta nuk ishte një arritje e madhe. Në çdo rast, me Napolin në radhë në tremujorë, ata mund të ëndërrojnë gjysmëfinalen dhe ndoshta edhe më shumë.

Sky Italia, duke përdorur të dhënat nga Football Benchmark (shih më poshtë), vendosi të hedhë një vështrim në vlerën e skuadrës së ekipeve të mbetura.

Nuk është befasi që ka dallime të mëdha, por Milani duhet thene se udheheq anen tjeter te tabeles se cerekfinaleve dhe gjysmefinaleve te mundshme.

Të dhënat theksuan gjithashtu lojtarin më të shtrenjtë në çdo ekip, me Rafael Leao që ishte ai i Milanit me 84 milionë euro. Ndoshta justifikohet me formën e tij të fundit, por dikush mund të argumentojë se ai është më i shtrenjtë Lautaro Martinez me 89 mln euro te percaktuara…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *