Adani i bindur: “Mos shihni renditjen e Serie A dhe barazimin ndaj Empolit. Në Champions pres një Milan ndryshe…”

Sipas Lele Adanit, mes Milanit dhe Napolit renditja ne kampionat nuk do te vleje aspak… “Sezoni thotë se Napoli ka bërë më mirë se Milani, por sot jemi afër 50 dhe 50, në dritën e asaj që pashë të bënin kuqezinjtë një javë më parë”, deklaroi çuditërisht Daniele Adani në Gazzetta dello Sport.

Disa reflektime, ato të ish-futbollistit, do të parashikohen edhe në të njëjtën ndeshje të afërt të Champions League mes dy skuadrave të planifikuar për të mërkurën.

“Ka dy shkolla mendimi, ata që argumentojnë se ky rezultat nga pikëpamja e Champions League është me fat dhe ata që nuk e bëjnë këtë. Unë jam në mes: Napoli nuk doli i dobësuar, por Milani e forcoi bindjen e tyre”.

“Spalletti do të duhet të gjejë disa kundërmasa ndaj presionit që sollën kuqezinjtë me Bennacer lart te Lobotka – vazhdoi ai, duke reflektuar mbi strategjitë e mundshme të Napolit për t’iu kundërvënë Milanit në një mënyrë më funksionale – mund të jetë përmirësimi i driblimit të parë, vertikalja. Të luash me qendërsulmues është tjetër, por mund ta bësh vetëm nëse ke Osimhen që i detyron kundërshtarët të mos lënë shumë fushë pas”.

Në përfundim, Adani u shpreh për lëvizjet e mundshme të studiuara nga Pioli: “Unë mendoj se ai do të fillojë sërish nga të njëjtat lëvizje. Bennacer me presion të lartë, Krunic si balancues, Leao dhe Diaz të mirë në shtrëngimin e fushes ose zgjerimin në kthesa.

Milani i parë në Napoli ka natyrën e atij që fitoi Scudetton. Dhe nëse djemtë e Spallettit nuk e shprehin veten në mënyrën më të mirë të tyre, ata e dinë se çfarë i pret. Une mendoj se barazimi ndaj Empolit nuk eshte aksident por eshte rotacioni i Milanit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *