SPORT 1: “Milani hedh sytë nga futbollisti i Dortmund me parametra zero”

Milan është tunduar nga një lëvizje për të nënshkruar Mahmoud Dahoud si një transferim i lirë pasi ai do t’i thotë lamtumirë Borussia Dortmund pas gjashtë vitesh atje.

Sport1 kujton se si drejtori sportiv i Dortmundit, Sebastian Kehl, njoftoi të hënën për Bild se magjia e Dahoud me klubin – që zgjati për më shumë se gjysmë dekade – do të përfundonte sapo të përfundojë sezoni.

“Kam pasur një bisedë shumë të hapur dhe të sinqertë me Mo javën e kaluar, të mos zgjatet. Mo ka qenë me ne për gjashtë vjet tani, ai është një futbollist shumë i mirë dhe unë kam vërtet një opinion shumë të lartë për të në nivel sportiv dhe personal. Megjithatë, ne vendosëm ta bëjmë këtë hap”, tha ai.

Pas fitores 1-0 kundër Chelseat javën e kaluar, mesfushori 27-vjeçar dhe agjenti i tij u takuan në zyrën e Kehl-it në Dortmund ku arritën në përfundimin e ndërsjellë se është lëvizja e duhur për Dahoud për të kërkuar një sfidë të re.

Ai erdhi nga Borussia Mönchengladbach për një tarifë prej rreth 12 milionë euro dhe u konsiderua si një talent i madh në atë kohë duke qenë se ishte atëherë 21 vjeç. Ai luajti 137 ndeshje konkurruese për BVB, duke shënuar pesë gola dhe duke shtuar 16 asistime.

Në takimin vendimtar të së enjtes me Kehl, Dahoud iu premtua kohë për të luajtur nga Dortmundi, në mënyrë që ai të mund të vendoset në vitrinë, me Milanin, Napolin, Sevilla dhe Leicester City që të gjithë kanë shprehur tashmë interesin e tyre.

Vetë Dahoud komentoi largimin e tij dhe atë që vjen më pas në karrierën e tij si pjesë e artikullit. “Me të vërtetë po pres me padurim një sfidë të re. Unë patjetër dua të luaj në një nivel të lartë në një nga ligat më të mira. Ekipi im kujdeset për këtë. Unë jam një futbollist! Ky është fokusi im. Çdo gjë që vjen në verë vjen në verë”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *