“Milan, nuk është rruga e duhur kjo” Sacchi i tërheq veshin Piolit! “Strategu sbëhet dot takticien”

Ish-trajneri i Milanit, Arrigo Sacchi nuk është adhurues i ndryshimeve taktike që Stefano Pioli ka bërë dhe madje i ka dërguar një paralajmërim.

Milani pati një fillim thjesht të tme*rrshëm të vitit të ri pasi ata pësuan 18 gola në shtatë ndeshjet e tyre të para dhe gjithashtu pati një seri pa fitore prej shtatë ndeshjesh në të gjitha garat, duke u futur ne atë që shumë e përshkruan si një krizë të plotë, ndërsa skuadra ra vendi i dyte  në te gjashtin dhe u eliminua ne Kupe e humbi Superkupen…

Pioli më pas mori vendimin të kalonte në një mbrojtje me tre lojtarë për të provuar të shtonte një mbrojtes më shumë përpara vijës së pasme dhe ka prodhuar tre fitore radhazi 1-0, duke përfshirë një në Champions League kundër Tottenham.

Megjithatë, paraqitjet kanë qenë larg pritshmevie dhe Sacchi ka analizuar ne La Gazzetta dello Sport në rubrikën e tij javore se ai nuk është një admirues i madh i mënyrës sesi Pioli i ka ndryshuar gjërat.

“Diçka ndodhi dhe ishte e vështirë të parashikohej. Sindroma e suksesit e ka bllokuar Milanin. Ata nuk ishin mësuar të fitonin dhe Pioli filloi të kishte frikë, kështu që ai u mbështet në taktikat për të ndaluar gjakderdhjen”, filloi ai.

“Prandaj, ai përdori një mbrojtje me tre lojtarë, e cila në realitet është me pesë lojtarë, sepse mbrojtësit e krahut shpesh kthehen prapa. Me këtë, ata nuk kanë një avantazh numerik dhe të luash mirë është e vështirë. Përdorimi i taktikave jep gjithmonë rezultat në Itali, por mos harroni se një taktik humbet gjithmonë kundër një strategu.

“Pioli ishte një strateg dhe do të më vinte keq ta shihja në listën e taktikëve. Cili klub italian e ka fituar më shumë Ligën e Kampionëve? Milani, sepse ata gjithmonë kanë luajtur futboll strategjik.

“Një strateg e vendos gjithmonë stilin e lojës në qendër të projektit. Taktika duhet të blejë lojtarë me emër për të kompensuar mungesën e organizimit të përgjithshëm. Milani ishte në rrugën e duhur, por më pas ata shkuan prapa.

“Baballarët themelues kishin menduar për një sport sulmues dhe ekipor. Këtu kemi humbur këto karakteristika origjinale, duke e shndërruar atë në një sport mbrojtës dhe individual.

“Por kjo nuk është rruga që duhet ndjekur nëse doni të vazhdoni të argëtoni publikun. Pioli ishte arkitekti që projektoi krijesën e bukur të sezonit të kaluar dhe mundi të fitonte përmes inteligjencës dhe ideve, bujarisë dhe guximit.

Milani i tij luajti me njëmbëdhjetë lojtarë gjithmonë në pozicion aktiv, siç bën Napoli tani. Kështu që unë shpresoj se ai do të kthehet në atë rrugë, e cila mund të ndiqet vetëm nëse dikush beson fort në idetë e tij.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *