FLET PIOLI: “Milan, më e keqja kaloi! Do dalim më të fortë. Djemtë e kuptuan se Champions…”

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli është shpallur zyrtarisht si fituesi i çmimit prestigjioz Panchina d’Oro për sezonin 2021-2022. Panchina d’Oro (Stoli i Arte) është një çmim vjetor që i jepet trajnerit më të mirë në Serinë A për sezonin e kaluar, ndërsa ka gjithashtu një çmim për trajnerët e Serisë C për meshkuj dhe femra, si dhe për trajnerët më të mirë në futbollin italian të futbollit për meshkuj.

Fituesi për 2020-2021 ishte Antonio Conte dhe duke qenë se Milani fitoi Scudetton sezonin e kaluar, Pioli ishte favorit i kuq për të marrë çmimin. Ceremonia u zhvillua aktualisht në Coverciano dhe u konfirmua se Pioli fitoi me 33 vota nga 46.

Presidenti i Lega Serie A – Lorenzo Casini – dhe numri një i AIC – Umberto Calcagno – i dhanë çmimin trajnerit kuqezi, i cili foli ne salle duke ndare pershtypjet e tij.

“Mirëmëngjes të gjithëve, jam i emocionuar sepse kur shoh atë që bëmë vitin e kaluar, ende i ndjej ato emocione te medha. Dua ta ndaj këtë çmim me të gjithë ata që punojnë me ne në Milanello, me klubin dhe me menaxhmentin”, tha ai.

“Edhe me stafin tim që janë motori i punës sime dhe mbi të gjitha me lojtarët e mi. Unë vazhdoj të besoj se po drejtoj një grup vërtet të veçantë. Faleminderit atyre dhe të gjithë juve.”

Për Milanin e këtij viti: “Ne duhet të kemi të njëjtin kohezion. Kur gjërat shkojnë mirë, gjithçka është më e lehtë. Nuk ishte e lehtë për të kapërcyer momentin e vështirë, por ne kemi treguar edhe një herë se jemi një grup koheziv. Ne dolëm më të fortë.

“Kemi ende shumë ndeshje për të luajtur. Jo vetëm që skuadra ka qenë kohezive, po flas për tifozët që na kanë mbështetur gjithmonë edhe kur kemi pësuar disfata të rënda. Ata na kanë ndihmuar, kemi tifozë fantastikë.

“Është e kotë të vazhdosh të flasësh për momentin negativ. Le të mendojmë për ndeshjen e radhës kundër Atalantës që do të jetë një ndeshje e vështirë. Do të luajmë si gjithmonë për të fituar”.

Për finalen e sezonit: “Duhet të fitojmë shumë pikë. Synimi ynë është të përfundojmë në top katërshen. Ne po e kuptojmë se sa mirë është të luash në Ligën e Kampionëve, kështu që duam të luajmë përsëri në të vitin e ardhshëm.

Ka dy mënyra: të përfundosh në top katërshe ose të fitosh Ligën e Kampionëve. Ne do të përpiqemi të bëjmë më të mirën nga tani deri në fund.”

Për mbrojtjen e Scudettos: “Ne ishim në gare deri para rënies që kishim. Por Napoli po bën diçka të jashtëzakonshme, përndryshe do të ishim të gjithë afër në tabelë.”

Për ndryshimin e formacionit: “Është një zgjidhje më shumë. Ne duhej të gjenim zgjidhje. Shumë gjëra funksionuan këtë javë.” Se kujt ia dedikon Panchina d’Oro: “Është për të gjithë ata që kanë punuar me mua. Ju nuk mund të bëni asgjë vetëm. Ia dedikoj të gjithë atyre që më kanë ndjekur gjithmonë.”

Për Thiaw: “Ai ka cilësi të mira. Ai sapo ka filluar, por ai ka cilësitë për të bërë një emër për veten e tij ne te ardhmen. Djale punetor qe ka ardhur kokeulur dhe eshte vene ne dispozocion”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *