Ëndërronte Kaka dhe Yaya Toure, luante mesfushor! Malick Thiaw, “Muri i Duseldorfit” që mbajti premtimin te Pioli

Në Milanin që po rikuperohet dalëngadalë, siç e dëshmojnë edhe tre fitoret radhazi te arritura në ndeshjet e fundit, bie në sy emri i Malik Thiaw. Shume pak e prisnin te ishte vendimtar direk ne fushe edhe pse potenciali ishte ne syte e te gjitheve!

I blere në verë për rreth 5 milionë euro dhe 2 bonus, afrimi i Malik Thiaw nuk bëri fare zhurmë. Përkundrazi: dukej si një nga ato goditjet e bëra qëllimisht për të rritur organiken skuadrën.

Per t’i dhene frymë, vetëm nëse është e nevojshme, shumë titullarëve si Tomori dhe Kalulu. Por më pas erdhi kriza, kthesa taktike e dëshiruar nga Pioli me mbrojtjen me 3 lojtarë dhe rrjedhimisht edhe koha për mbrojtësin gjerman.

Një nga ata trenat që kalojnë vetëm një herë. Dhe Thiaw, pa pyetur, e mori atë tren: me lehtësi, vetëdije dhe – nëse lejohet – edhe një sasi të caktuar klasi dhe karizmi.

Ai ëndërronte për Kakà dhe Yaya Touré, luante në mesfushë, ekipi i të rinjve të Finlandës e donte, pastaj ndryshoi rolin dhe karrierën e tij. Muri i Dyseldorfit e ka mbajtur premtimin. Në mbrëmjen e rikthimit të madh të Milanit në 1/8 e Champions League, Malick Thiaw u ngjit në skenën më prestigjioze si protagonist dhe si i vetmi hyrje i ri në listën e djallit europian.

“Për të bindur Piolin të më futë që në janar, do të duhet një paketë e plotë, jo vetëm një arsye e vetme”, shpjegoi ai pas mbërritjes në Milanello në verë dhe përjashtimit të parë nga lista për fazën e grupeve. “Do të përpiqem të vendos gjithë agresivitetin që nevojitet”. E thënë më shpejt se e bërë.

San Siro nuk është kurrë një teatër i lehtë për t’u përballur. Të zbresesh ne te eshte e veshtire me 75 mije tifoze sepse ne te shkuaren eshte pare me shume kampione: edhe lojtarët më të suksesshëm kanë vuajtur nga gjykimi i tifozeve.

Thiaw, nga ana tjetër, mundi të vihej në qendër të vëmendjes – pa e vuajtur – fillimisht paraqitjen e shkëlqyer në Champions League kundër Tottenham, më pas ndeshjen ndaj Monza-s.

Dhe Milani, me të në fushë, nuk pranon gol: një shifër jo e vogël për një ekip që njëzet ditë më parë u godit 5 herë nga Sassuolo dhe pesoi 18 gola ne pak ndeshje!

Malik Thiaw është padyshim zbulimi më i bukur i këtij Milani që dalëngadalë po sheh sërish dritë. Një ndjesi, intuita e njëqindtë e shkëlqyer e atij fenomeni të njohur me emrin Paolo Maldini dhe raportuar nga Moncada…

Sepse, historia ishte e tille: Milani coi trecerekun e buxhetit per investimin Charles de Ketelaere, deri tani jo ndikues dhe zhgenjim, duke mos pasur para per Botman, sic e tha Maldini! Dhe nese do te kishte ardhur Botman, sdo te vinte Charles de Ketelaere por as edhe Malick Thiaw…

Billy Costacurta deklaroi te Sky Sport diten e djeshme: “Për mendimin tim, Thiaw u ka dhënë siguri shokëve të tij: është e rëndësishme të kesh dikë pranë teje që do t’ju ndihmojë. Ndër lajmet më të rëndësishme të Milanit kam vënë edhe paraqitjet e tij, të cilat kanë ndihmuar në rritjen e të gjithë ekipit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *