MN | Mike Maignan “i izoluar” në palestër: askush nuk e sheh në fushë. Ka një motivi kryesor

Pas pushimit të dhënë nga trajneri Pioli për disa ditë, ekipi, në pritje të kombëtareve dhe protagonistëve të Botërorit të Katarit, rifilloi punën në Milanello. Fokus i madh në rikuperimin e të lënduarve, nga Calabria te Saelemaekers, deri te Mike Maignan.

Portieri i kuqezinjve, i cili tashmë mungon që nga 23 shtatori për shkak të një problemi ne pulpe te pësuar në ekipin kombëtar, sigurisht që është “ai nën vëzhgim të veçantë”, si nga të gjithë kuqezinjtë ashtu edhe nga stafi mjekësor.

Në Milanello, edhe pse kishin përdorur tashmë kujdesin maksimal përpara pasojave fatkeqe në fund të tetorit, ata duan të vazhdojnë me kujdesin maksimal për të ulur çdo indeks rreziku në 0.

Dhe kjo është arsyeja pse puna e personalizuar e portierit francez zbret, tani për tani, vetëm në ambientet e ngrohta të qendrës sportive kuqezi: me të ftohtin e dimrit, kurimi i muskujve te Maignan kërkon kujdesin maksimal duke “shfrytëzuar” kështu Mike brenda palestrës.

Numri 16 do të duhet të ketë durimin për të pritur vetëm disa ditë, duke qenë se në Dubai, edhe falë temperaturave dukshëm më të larta, programi parashikon një rikthim në punën në terren, përgatitor për provën e parë reale.

Sipas asaj që mësohet nga MilanNews.it, linja pret që Maignan të luajë 45 minuta në ndeshjen miqësore të 16 dhjetorit ndaj Liverpool-it, përpara provës se 30 dhjetorit në Eindhoven kundër PSV-së.

Atje, megjithatë, ai pritet të luajë të gjithë ndeshjen. Ky riintegrim gradual dhe i kujdesshëm bazohet i gjithi në rifillimin e Serisë A: Milani dhe lojtari duan që rikuperimi të jetë 100% i plotë për rikthimin në fushë në ligë më 4 janar kundër Salernitana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *