Para dhe një futbollist i rëndësishëm: “Milan, oferta e pasur ka ardhur”, zbulimi i agjentit shqiptar!

Paolo Maldini dhe Frederic Massara janë në pritje të përfundimit të Kupës së Botës në Katar për të diskutuar me Rafael Leao për rinovimin e kontratës së tij. Siç dihet, afati është caktuar në qershor 2024 dhe ka nevojë urgjente për të arritur një zgjatje në afat të shkurtër.

Deri më sot, marrëveshja është shumë larg, do të duhet të shihet nëse palët do të arrijnë të pajtohen në javët në vijim. Kërkesa nga agjenti është rreth 7 milionë euro neto në vit, ndërsa oferta nga Milani është pak më e ulët.

Për më tepër, duhet kujtuar se në rrezik është edhe kompensimi prej gati 20 milionë eurosh (përfshirë interesin) që lojtari dhe Lille duhet t’i paguajnë Sporting Lisbonës. Është e qartë se ky është një element që kushtëzon negociatat.

Drejtuesit e kuqezinjve absolutisht nuk duan të rrezikojnë ta humbin lojtarin në një transferim të lirë në vitin 2024. Ata do të bëjnë gjithçka që është e mundur për të arritur një marrëveshje për zgjatjen e kontratës. Nëse nuk arrin ta bëjë këtë, do të detyrohet të vlerësojë shitjen deri në verën e vitit 2023.

Është e vështirë të mendosh të mbledhësh 150 milionët e klauzolës së përfundimit, por Djalli mund të marrë ende një shumë të rëndësishme. Numri 17 i skuadrës së Stefano Piolit ka disa admirues në Europë dhe do të ketë oferta.

Një skuadër shumë e interesuar për Leaon është Chelsea, i cili tashmë kishte dalë përpara gjatë verës. Agjenti shqiptar Mario Cenolli foli për TV Play, transmetimin e Twitch të calciomercato.it, për të zbuluar se pista e Londrës është ende e gjallë:

“Që ka pasur disa kontakte mes Chelseat dhe Milanit, mund ta konfirmoj. Që ka pasur një ofertë, mund ta konfirmoj po aq. Blutë kanë vënë në pjatë një lojtar të rëndësishëm që mund të bëjë pune për kuqezinjtë”.

Oferta e Chelseat për Milanin, pra ekziston: “Nese Leao do të largohej – shtoi ai – një lojtar po aq i rëndësishëm do të mbërrinte në Milanello. Nuk mund të them se kush. Ka shumë gjëra në lojë dhe sot mundësia për të qendruar Leao është 50% ashtu si 50% per te ikur”.

Cenolli e mbylli fjalën e tij kështu: “Duke shitur Leaon në janar – shpjegon ai – Milani do të ndante disi unitetin që ekziston në ekip, i cili po lufton në ligë dhe në Champions. Natyrisht, përballë një oferte 200 milionë euroshe, kushdo do të largohej (qesh)”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *