CorSport – Senatorët ngrohin motorët e tyre, Piolit i duhet eksperienca e tyre!

Muaji janar po afron, koha në të cilën Milani do të rikthehet ne fushe dhe do të duhet të nisë gjuetinë për Napolin 8 pikë larg por edhe të luajë “fishet” e tij në Champions League, Kupën e Italisë dhe Superkupë. Për ta bërë këtë, Pioli duhet të mbështetet në dy nga lojtarët e tij më me përvojë, njohës të thellë të zonës së penalltisë: Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud, dy senatorë dhe drejtues të dhomës së zhveshjes së kuqezinjve.

Siç raporton sot Corriere dello Sport, Zlatan Ibrahimovic është kthyer sërish dje në Milanello, i cili po vazhdon rikuperimin nga operacioni në gju që iu nënshtrua në maj dhe po kryen një program pune të personalizuar. Por ndërkohë Ibra thith sërish ajrin e qendrës sportive të kuqezinjve dhe takohet me shokët e skuadrës, një faktor që e dimë se nuk është indiferent.

Zlatan gjithashtu do të niset me skuadrën për në Dubai ku kuqezinjtë do të jetojnë pensionin para rifillimit dhe ku do të luajnë dy miqësore luksoze me Arsenalin dhe Liverpoolin. Ndeshje që Ibrahimovic padyshim do t’i shikojë nga stoli por që do ta stimulojnë edhe më shumë. Do të ishte mirë të kthehej për derbin e Superkupës por synimi më real mbetet ai i rikthimit në Champions League.

Disa kilometra larg Dubait është një tjetër “plak” kuqezi, i cili ndoshta po përjeton periudhën më të mirë të karrierës së tij, në moshën 36-vjeçare dhe gjithashtu falë ndjenjës që lindi në një kohë kaq të shkurtër me Milanin që e rigjeneroi.

E kemi fjalën qartë për Olivier Giroud i cili po mahnit në Botëror në një nga skuadrat më të forta në planet dhe kandidat për fitoren përfundimtare. Me Francën ai u bë golashënuesi më i mirë në historinë e kombëtares së tij dhe shifrat flasin vetë: në vitin kalendarik 2022 për Giroud një gol çdo 120 minuta, dy orë pra. Një mesatare mbresëlënëse që kërkon gjithashtu të përkthehet nga janari e në vazhdim kur Milani do të nisë të luajë ndeshjet që kanë rëndësi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *