Bennacer nuk paraqitet në Milanello, ndodhet në Maldive! Premier po ushtron trysni te agjenti i lojtarit

Ndërtimi i Milanit të së ardhmes kalon në mënyrë të pashmangshme në merkato. Vitet e fundit Paolo Maldini dhe bashkëpunëtorët e tij vështirë se kanë marrë vendime të gabuara për blerjet dhe shitjet, duke qenë se kuqezinjtë kanë kaluar nga një zhgënjim i madh i futbollit italian në kampionë të Italisë me meritë të bollshme në hapësirën e disa sezoneve.

Përveç basteve mbi lojtaret e rinj, lojtarë të talentuar që mund të jenë të dobishëm për kauzën e kuqezinjve në të ardhmen e afërt, Milani duhet të përballet edhe me situata të sikletshme… Në skuadrën aktuale të Stefano Piolit ka disa lojtarë që janë të kërkuar në merkaton ndërkombëtare…

Nga Rafa Leao, i konsideruar si top-lojtari i vërtetë i Milanit, te mbrojtesi Fikayo Tomori. Por edhe Kalulu, Tonali, Theo Hernandez. Shumë lojtarë të Milan tashmë kanë marrë lëvdata nga jashtë. Mes tyre edhe Ismael Bennacer, i cili në krahasim me te tjerët e përmendur tashmë ka një situatë kontraktuale më pak të pastër dhe të qartë.

Bennacer në fakt ka një situatë të ngjashme me Leao. Kontrata që skadon në qershor 2024 dhe një pagë jo aq e një lojtari më të mirë, që është rreth një milion e gjysmë euro neto në sezon. Milani prej disa kohësh po punon për të mbyllur drejtorin algjerian, por për momentin nuk ka ende një marrëveshje në horizont.

Duket se Bennacer ka marrë pak kohë për të menduar për ofertën e Milanit, por mbi të gjitha për të dëgjuar çdo ofertë që vjen nga jashtë. Lajmi qe alarmon Milanin vjen nga Spanja. Portali Todofichajes.com është i sigurt se Chelsea po përgatit ofensivën konkrete për të sjellë Bennacer në Londër.

Sipas lajmeve të sipërpërmendura, trajneri i Anglisë, Graham Potter, i ka kërkuar klubit që të përforcojë mesfushën me një lojtar te cilësisë dhe përvojës. Bennacer, duke pasur parasysh afatin kontraktual jo aq të largët, do të ishte profili ideal. Edhe në tavolinën e ofertave, Chelsea do të kishte përgatitur 40 milionë euro për të bindur Milanin që ta linte algjerianin të largohej.

Ne gjurme te tij jane edhe Manchester United qe ka kontaktuar agjentin, por edhe Arsenali qe e ka rritur apo Liverpool, ku Klopp eshte admiruesi i tij.

Nderkohe, sot ka ardhur nje komunikim qe nuk do t’i pelqeje tifozeve. Pritej ne fakt qe diten e marte Bennacer te prezantohej ne Milanello per te nisur punen me skuadren pasi pushimet kishin mbaruar. Por, lajmi eshte se algjeriani nuk eshte paraqitur fare dhe sipas Pietro Mazzara te MilanNews, Bennacer do te udhetoje direkt ne Dubai ne 10 dhjetor, pra pas 4 ditesh…

Pushime te tejzgjatura apo “driblim” mbi takimin per rinovimin? Nuk dihet ende por ka shume hipoteza. Postimi i fundit tregon se Benaccer ndodhet ne Maldive me pushime dhe se do te fluturoje drejt Dubait direkt, edhe pse nuk ka arsye per pushime te zgjatura pasi lojtari nuk ka qene i impenjuar ne Boteror apo te kete pasur ndonje demtim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *