Santos tregon pse nuk luan Leao titullar te Portugalia!

Rafael Leao ende nuk mund të futet në formacionin fillestar të Portugalisë në Kupën e Botës dhe trajneri Fernando Santos shpjegon se kjo është për shkak se “ai ka më shumë liri te Milani, por këtu po lufton për të mbajtur ritmin”.

23-vjeçari ka qenë shumë mbresëlënës kur ka dalë nga stoli, duke shënuar me prekjen e tij të parë në turne. Megjithatë, ai ka mbetur gjithmonë në stol dhe kjo duket se do të jetë situata edhe për ndeshjen e ardhshme të 16-tës me Zvicrën.

“Leao është një top lojtar me potencial të madh”, tha Santos në konferencën e tij për shtyp këtë pasdite. “Ai do të ketë një karrierë të shkëlqyer, por ndryshe nga niveli i klubit ku ka më shumë liri për të bredhur nga krahu i majtë, këtu ai duhet të mbajë formën dhe ai po lufton me këtë.

“Ai është një talent i madh dhe unë kam besim tek ai, megjithatë.” Leao u emërua Lojtari i Vitit në Serie A pasi e çoi Milanin në titullin e Serie A dhe tani ata janë kualifikuar në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve.

Një sondazh shkaktoi polemika këtë javë në gazetën portugeze A Bola, duke treguar se 70 për qind e atyre që votuan menduan se Cristiano Ronaldo nuk duhet të ishte në 11-shen fillestare për vendin e tij.

Është e drejtë të thuhet se Milani ka përshtatur sistemin e tij për të marrë më të mirën nga Leao dhe Theo Hernandez, të cilët janë shumë sulmues dhe nuk njihen për disiplinën e tyre taktike. Deri më tani këtë sezon, Rafael Leao ka shtatë gola dhe nëntë asistime në 20 ndeshje konkurruese për Milanin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *