Hetimi i Juventusit shtrihet edhe në klube të tjera! Ministri: “Do spastrojmë futbollin italian”

Kur flasim për Juventusin, është “një klub që ndoshta nuk do të jetë i vetmi” dhe kjo “do të na lejojë të pastrojmë. Duhet të dimë së shpejti se çfarë ka ndodhur dhe se janë marrë vendime për t’i rikthyer besueshmërinë sistemit, në parimin e konkurrencës së ndershme. Dhe është evidente se vitet e fundit nuk ka ndodhur”.

Kështu deklaroi ministri i Sportit dhe Rinisë, Andrea Abodi, gjatë fjalës së tij në prezantimin e kodit të drejtësisë sportive të FIGC nga avokati Giancarlo Viglione, në Sallën e Nderit të CONI.

Hetimet e kryera mbi pasqyrat financiare të Juventusit, veçanërisht të lidhura me sistemin e fitimeve kapitale të përdorur nga drejtuesit e Juventusit për të përballuar jetesën, mund të shtrihen edhe në klube të tjera, veçanërisht Atalanta dhe Genoa.

Sipas gazetës Piemonte, prokurorët e Torinos do të ishin pranë përcjelljes së një pjese të dokumenteve hetimore tek prokurorët e Bergamos dhe Xhenovas, ku Juve ka përfunduar shumicën e marrëveshjeve që kanë përfunduar në lupën e hetuesve.

Në kuadër të këtyre operacioneve, të përcaktuara si “fitime kapitale artificiale”, rëndësi më e madhe i jepet operacionit që solli mbrojtësin argjentinas Romero nga Genoa te Juve në korrik 2019. Një marrëveshje e përfunduar nga të dy kompanitë për një shumë prej 26 milionë euro , përfundoi në arkat e Grifone, ku qëndroi i huazuar për një sezon dhe më pas kaloi te Atalanta me një huazim dy vjeçar, me një kosto prej 4 milionësh dhe më pas u shpengua për 16.

Drejtori i atëhershëm sportiv i Juventusit, Fabio Paratici, është kujdesur për të gjithë operacionin deri në detajet më të vogla. Dhe ishte ai që më vonë solli Romeron në Tottenham për 50 milionë euro që shkuan te Atalanta për një operacion që sjell një fitim të rëndësishëm kapital për buxhetin e Bergamos.

Është e drejtë të ritheksohet se për momentin asnjë menaxher apo ish i Genoas dhe Atalanta nuk është i regjistruar në regjistrin e të dyshuarve në operacionin “Prisma” që ka të bëjë vetëm me Juventusin dhe bordin e vjetër të drejtuesve të drejtuar nga Andrea Agnelli.

Më në fund, sipas La Stampa, vëmendja e hetuesve do të ishte edhe një tjetër marrëveshje në aksin Juventus-Atalanta, me Tottenhamin si destinacion të fundit. Po flasim për shitjen e transferimit të Dejan Kulusevskit. Futbollisti suedez u ble nga bardhezinjtë, pikërisht nga Atalanta, për 35 milionë euro plus 9 bonuse.

Një kuotim shumë i lartë për hetuesit, të cilët gjithashtu vunë syrin te 7 milionë që marrin rrugën e kundërt dhe sjellin Simone Muratore te bluzinjte. Mesfushori, i lindur në vitin 1998, aktualisht është ende në pronësi të Atalantës, me të cilën, megjithatë, nuk ka luajtur asnjëherë dhe sezonet e fundit ka shkuar në huazim vjetor, fillimisht te Reggiana në Serie B dhe më pas te Tondela, një skuadër portugeze që luan. në serial kadet.

Ky operacion është cilësuar nga vetë Paratici, duke folur me inspektorët e Consob-it, si një “angazhim moral” ndaj Atalantës, por ka një marrëveshje private, në të cilën Percassi premton të blejë një lojtar të Juventusit për 3 milionë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *