Rama zbulon arsyen e vërtetë pse e shembi “Prestige Resort” dhe bën paralajmërimin e fortë

“Prestige Resort” u hodh në e rë ditën e sotme me 70 kg eksploziv, një ditë para se Gjykata Administrative të jepte vendimin.

Mbi këtë sh embje ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama i cili shprehet se kjo nuk ka të bëjë me median dhe se ndërtuesit zor se do i bëjnë karshillëk ligjit.

Që nga e enjtja kur nisi s lmi i paprecedentë dhe deri pak orë para kryerjes së shp rthi mit, IKMT nuk kishte njoftuar asgjë mbi veprimet e saj të paligjshme në resort.

Vetëm në mesditën e së dielës, IKMT njoftoi se do kryente shp rthi min e kontrolluar në ndërtesë. Shp rthimi ishte aq i fuqishëm saqë është dëgjuar në gjithë Durrësin e më gjerë.

Banorët e zonës përreth thanë për Neës 24 se shtëpitë e tyre u drodhën si nga një tërmet. Inspektoriati njoftoi se kishte hapur 730 vrima në trupin e 7 katëshit.

Gjithashtu edhe se kishte shtruar 4 000 metra linear fitil, për të lidhur 70 kilogramët e ekspl zivit dhe për këtë forcat e xhenios punuan me intensitet edhe netëve për të arritur objektivin e kërkuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *