Pas 3 vitesh, Pioli e tregon: “Ja pse ndeshja 5-0 në Bergamo ndryshoi historinë e Milanit”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, ka qene i ftuari i Fabio Caressa në Sky Calcio Club dhe sigurisht ka folur per shume tema interesante. Mes tyre, sigurisht, duke nisur nga Boterori: “Është më shumë një Botëror individual: këtë vit ata u përgatitën për Kupën e Botës brenda një jave. Është e vështirë për një trajner të japë një identitet, edhe nëse mendoj se Luis Enrique luan futbollin më të mirë.

Nuk kishte asnjë surprize të madhe në nivel tekniko-taktik. Shihet më shumë konkretesia dhe individualitetn pasi çdo ndeshje ka një peshë specifike të rëndësishme. Ne luajtëm ndeshjen e fundit shumë të rëndësishme kundër Fiorentinës: Nuk i pashë lojtarët e mi të mendonin për Botërorin. Një kompeticion i tillë në një javë nuk ishte i lehtë”.

Si do të kthehen lojtarët: “Për ne që patëm mundësinë të merrnim frymë, ishte mirë. Lojtarët që do të kthehen janë pikëpyetje, ndryshe nga ata që nuk morën pjesë që kur pushuan, edhe pse kane pasur gjashtë seanca individuale”.

Për Astori: “Vd*ekja e tij më preku thellë. Fatkeqësisht, them për fat të keq, ishte një situatë që më bëri të rritem. Pas humbjes së tij zbulova situata të reja që më hapën më shumë mendjen. Tani jam më afër lojtarëve dhe i mbroj ata më shumë. Nuk ishte një situatë e lehtë për t’u menaxhuar. Unë kam pasur përvoja negative në karrierën time, por ato janë ato që më ndihmuan më shumë për t’u përmirësuar.”

Për shkarkimet: “Shkarkimi është një goditje sepse të pengon të punosh. E konsideron të padrejtë, por më pas dhimbja kalon dhe të lejon të kuptosh pse ka ardhur. Pas çdo situate negative, unë u largova me më shumë vetëdije. Në Palermo gjeta shkëndijën me lojtarët, më pas mbërriti Bolonja”.

Për bllokimin e koronavirusit dhe Ragnick: “Kisha të gjithë mbështetjen nga drejtuesit teknik. Por edhe nga Gazidis, i cili sillej gjithmonë në mënyrë korrekte: në Milanello ai na tha se ishim të gjithë nën vëzhgim. Gjatë izolimit ne dhamë dhjetë ditë pushim për lojtarët dhe më pas u kthyem në stërvitje me aplikacionin Zoom. Në Milanello, në rrugën e kthimit, diçka kishte ndryshuar, por nuk e di se çfarë. Rifilluam dhe më pas dolëm mirë”.

Për kursin e ri dhe për Maldinin: “Nëse kemi ndjekur këtë rrugë, është sepse të gjithë komponentët kanë dhënë kontributin e tyre. Që në ditën e parë që hyra në Milanello u ndjeva mirë dhe përballja me Maldinin dhe Massara më dha më shumë forcë në punën time.

Është diçka që i jep trajnerit më shumë forcë, më shumë besim. Maldini nuk është aty vetëm për stërvitje, ai është aty për t’u lidhur me të gjithë, ai është një figurë qendrore. Po flasim për një person me një nivel të pabesueshëm njohurish dhe ADN-je.”

Pas humbjes 5-0 ndaj Atalantës: “Mendoj se ndeshja kundër Atalantës ishte ndeshja që nisi ndërtimin e Milanit. Aty e kuptuam se na duheshin lojtarë të tjerë për të luajtur futbollin tonë: karakteristika te reja, fizike dhe të talentuara”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *