“Maignan, rikthim themelor. Ziyech dhe Aouar në janar? Strategji inteligjente”

I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, Demetrio Albertin, ish-futbollist i kuqezinjve, komentoi se cila do të jetë pjesa e dytë e sezonit për Milanin, që rikthen lojtarë të rëndësishëm si Maignan, Calabria, Saelemaekers dhe Ibrahomovic: “Një plus që do të shtojë vlerën, një kthese e vogël për pjesën e dytë. Rikuperimi i Maignano është thelbësor”.

Dhe për Ibrën ai shton: “Le t’i japim kohë për të rindërtuar besimin me një gol. Atëherë e dini, dikujt si ai i mjafton edhe një top i mirë dhe mund ta shnderroje ne gol. Ibra ne fushe ben diferencen edhe kur nuk shenon”.

Merkato – Kuqezinjtë sigurisht që duhet të plotësojnë disa “boshllëqe” në skuadër, siç është portieri i dyte, ku kuqezinjtë po ecin shumë përpara për të mbyllur akordin me Sportiellon me parametra zero në qershor. Sipas Albertinit, merkato e janarit mund të jetë e rëndësishme:

“Me lojtarë si Ziyech dhe Aouar Milani përpiqet të parashikoje lëvizjet e verës, është një strategji e zgjuar. Dhe nëse kushdo që arrin nga ata do të përshtatet shpejt… jam i bindur per kete gje qe them”

E ARDHMJA – Ndër të tjera, duhet të kuptojmë gjithashtu se cila do të jetë e ardhmja e kuqezinjve në rikthimin e kampionatit, të përfshirë në një ecuri të vështirë kundër Napolit dhe në fazën e 16-të të Ligës së Kampionëve kundër Tottenhamit:

“Do të doja ta shihja Milanin me më shumë vazhdimësi në ndeshje gjatë së njëjtës lojë: një Milan që është gjithmonë brenda ndeshjeve ka atë që duhet për të fituar Scudetton dhe e tregoi vitin e shkuar”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *