“Kessie mori një mal me para te Barcelona, agjenti gënjen! Leao? Mendes pasuroi familjen e tij. Mbi Ziyech them…”

Franco Ordine, një gazetar i njohur i botes, ishte i ftuar në kanalin MilanNews.it Twitch duke iu pergjigjur disa pyetjeve mes tyre merkato por edhe rinovime… Niset nga tema e merkatos dhe Ziyech, qe po shkëlqen në botëror..

“Dihej se Ziyech kishte një talent të madh dhe se ai ishte pjesë e një prej argumenteve të famshme të bëra nga Milani pas Scudetto-s se cilin anësor të merrte… Pioli duhej të kete në të djathtë nje lojtar cilesor dhe është e qartë se duke pasur Ziyech, Milani nga janari e tutje do të kishte shumë alternativa”.

Çfarë mendoni për çështjen e Juventusit? “Duke lexuar përgjimet, kupton në mënyrë të përsosur se çfarë ndodhi… Pasi fitoi Scudetti, Agnelli mendoi të bënte all-in me Cristiano Ronaldon për të fituar Ligën e Kampionëve, duke ngarkuar bilancin e klubit me borxhe të tepërta; me pandeminë në deficit, një tjetër defiçit është shtuar.

Prandaj kthimi në praktikën e fitimeve false kapitale. Le të kujtojmë, megjithatë, një gjë: Juve nuk i bëri fitimet kapitale vetë, por ka dikë tjetër me të cilin t’i bëjë ato… Historia, prandaj do të përhapet si flakë: jam kurioz të kuptoj si do të përfundojë dhe të shoh çfarë do të thotë ministri Abodi, ai thotë se ata që kanë bërë fitime të rreme kapitale kanë sulmuar legjitimitetin e kampionatit. UEFA duhet vetëm të kete turp, sepse nëse lejoni dy shtete te zoterojne PSG dhe City, tashmë jeni jashtë rrugës”.

Milani nga ana tjetër po e menaxhon mirë klubin… “Milani është një nga mënyrat e shëndetshme dhe të qëndrueshme për të luajtur futboll. Elliott duhet të pranohet se ka rikthyer llogaritë e Milanit aty ku duhen, pasi ishin katastrofike, pa përdorur përfitime kapitale: meritë e madhe për atë menaxhim! Tani do të shohim se si do të sillet Cardinale, e cila duhet të zhvillojë interesin e tij në drejtim të rritjes së të ardhurave”.

Si e vlerësoni punën e Cardinale? “Nuk kam asnjë element për momentin. Lëvizja për të konfirmuar menaxhimin sportiv dhe financiar me Scaronin dhe Furlanin është inteligjente, duke i dhënë vazhdimësi një kompanie që ka bërë mirë”.

Çfarë mendoni për problemin e stadiumit? “Do të jetë e nevojshme të pritet rruga në një pikë të caktuar: nëse Bashkia e Milanos vazhdon të hedhë gurin dhe fshehe doren, do te shkohet në Sesto San Giovanni…”.

Një koment për fjalët e agjentit të Kessie. “Ai tradhton pakënaqësinë e Kessie për transferimin në Barcelonë, sepse ai nuk luan atje dhe konsiderohet rrota e fundit e karrocës në një futboll që nuk i përshtatet atij dhe tradhton mendimet e verteta: ai nuk t’i raportojë shifrat e vërteta që i ofroi Milani. Kessie vendosi të shkonte në Barcelonë ku i ofruan 7 + 2 milionë euro; ai u përpoq të pastronte imazhin e Kessie në Itali, sepse është e qartë se Kessie do të dëshironte të kthehej në Itali”.

Në çfarë faze është rinovimi i Leaos? “Një situatë shumë e ndërlikuar, sepse ka një sërë pengesash. E para është gjoba prej 19 milionë eurosh për Sportingun e Lisbonës. E dyta për faktin se babai i Leaos ka firmosur një prokurë për avokatin francez, e cila skadon në qershor 2024, duke u vene ne konflkt me Jorge Mendes, i cili, megjithatë, pasi i sugjeroi lojtarit të largohej nga Sporting, do t’i kishte dhënë disa para në atë kohë familjes së Leaos.

Me avokatin parisien gjithçka do të ishte edhe më e ndërlikuar: Milani është i detyruar për të arritur një marrëveshje të mëvonshme në bazë të një marrëveshjeje mes dy agjentëve”.

De Ketelaere gjithashtu anonim në Kupën e Botës… “Fatkeqësisht Kupa e Botës nuk i dha atij një tronditje. Ka një problem psikologjik: ose lojtari ndihmon veten ose do të ketë shumë vështirësi të kthehet te lojtari brilant që skautët e Milanit kishin zbuluar në Belgjikë”.

Si e gjykoni punën për rinovimet e Maldinit? “Menaxhmenti është në përputhje me parametrat ekonomikë të vendosur nga klubi. Te Donnarumma kishin vendosur shumë përpara me një kontratë 100 milionë euro në total, ndërsa me Maignan, duke shpenzuar 40, ata morën një lojtar më vendimtar se Donnarumma. Kessie? 7 -8 milionë i jen një kampioni të madh, ai nuk i meritonte”.

Lexojmë se Bennacer ka ndërruar agjentë… “Kur mora lajmin e ndërrimit të agjentit… nuk e prita mirë ardhjen e avokatit të ri dhe prandaj do t’i besoj vetëm firmës. Deklaratat dhe fjalet nuk me kane pelqyer kurre”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *