Serbi-Zvicër, ndeshje vendimtare jo veç për Botërorin, por edhe për Kosovën dhe shqiponjën dykrenare

Sonte në orën 20 do të mbyllet në Katar faza e grupeve të Kupës së Botës dhe do ta bëjë këtë me një ndeshje vendimtare si Serbi-Zvicër, e vlefshme për të zyrtarizuar formacionin që do të hyjë në fazën e 16-tës së bashku me Brazilin, në fushë në në të njëjtën kohë kundër Kamerunit.

Calcio e Finanza ne Italin shkruan: “Megjithatë Serbi-Zvicër nuk do të jetë vetëm një ndeshje vendimtare për të ecur përpara në Botëror, nisur nga ngjarjet e ndodhura me rastin e precedentit të vetëm mes dy kombëtareve, të luajtur në Botërorin e Rusisë 2018. Rezultati përfundimtar 2 -1 për Zvicrën, por çështja e Kosovës hyn në skenë me ngazëllimet politike pro-shqiptare nga Xhaka dhe Shaqiri.

Në vitin 2018 Serbia dhe Zvicra janë vendosur në Grupin E, ndër të tjera me Brazilin, si në këtë edicion. Dy kombëtaret takohen në ditën e dytë me çështjen e Kosovës në tavolinë. Në radhët e Zvicrës, një vend që njohu menjëherë pavarësinë e Kosovës nga Serbia në vitin 2008, në fakt ka shumë futbollistë me origjinë shqiptaro-kosovare.

Mitrovic kalon në avantazh serbët pas vetëm 5 minutash, por në pjesën e dytë Zvicra me Xhakën dhe Shaqirin, golat në minutën e 90-të, e kthen situatën dhe i dorëzon tre pikët zviceranëve. Mirëpo atmosferës i vihet flaka ngazëllimi i dy futbollistëve zviceranë që bëjnë me duar gjestin e shqiponjës dykrenare, simbol i pranishëm në flamurin shqiptar, i cili gjendet përkrah atij kosovar kur hyn në Republikën e Kosovës.

Kosova, shtet që nuk e ka njohur asnjëherë nga Serbia e cila ende e konsideron brenda kufijve të saj. Padyshim që dy gjestet marrin një rëndësi politike dhe ky ishte qëllimi i tyre, duke qenë se Shaqiri ka lindur në Kosovë, ndërsa babai i Xhakës u arrestua për tre vjet e gjysmë për protesta kundër Serbisë. Dënim i zbritur dhe transferim nga Kosova në Zvicër, shteti ku ka lindur mesfushori i Arsenalit. Dhe me ndeshjen e sotme, dy gjestet mund të kthehen vetëm në kujtesë.

Me precedentin e 2018-ës, ndeshja e sotme premton të jetë e zjarrtë, jo vetëm për shpirtrat që do të jenë në fushë. Këtë e konfirmon një ish nga dy kombëtaret, Zdravko Kuzmanovic, i cili ka luajtur të gjithë procesin me ekipet e të rinjve të Zvicrës, por më pas ka zgjedhur Serbinë me nënshtetësi serbe, duke pasur parasysh origjinën e familjes së tij, e cila më pas ka emigruar në Zvicër ku ka qenë. i lindur.

“Festimet me shqiponjën – deklaroi ish-mesfushori i Interit për portalin Ticinonline – ishin një turp. Duhet të ndajmë sportin nga politika dhe nuk e bënë. Nëse do të isha lojtar serb në Katar, do të demtoja Xhakën ose Shaqirin”. Fjalë të vështira për t’u konsideruar pajtuese…

Zvicra, si shtet, ka qëndruar gjithmonë pranë Kosovës që nga lufta që përfshiu vendin në fund të viteve 1990, kur vendi zviceran mirëpriti shumë refugjatë, përfshirë familjen Xhaka, nga Kosova. Dhe nuk i mungoi mbështetja e tij në kohën e shpalljes së pavarësisë ende të pa njohur sot nga Rusia dhe Kina, por edhe nga vendet evropiane si Spanja dhe Greqia.

Aktualisht Kosova ka një popullsi të përbërë nga më shumë se 90% shqiptarë, por origjina e saj duhet të konsiderohet thjesht serbe. Në fakt, midis shekujve 13 dhe 14, rajoni ishte djepi i shpirtit serb dhe qendra politike dhe shpirtërore e vendit. Mesjeta dhe beteja e Pllaja e Merli ne vitin 1389 bënë që Kosova të jetë nën ndikimin e Perandorisë Osmane, e cila e sjell Islamin, fenë dominuese sot.

Kosova e cila kthehet në kufijtë serbë, por si krahinë autonome në Jugosllavinë e Titos, në vitin 1944. Që atëherë, popullsia shqiptare është rritur në mënyrë dramatike dhe ka ardhur në pushtet në vitin 2007, një vit para vetëshpalljes së pavarësisë.

Midis dy l ftërave, ajo e Bosnje-Hercegovinës në vitin 1995 dhe ajo e Kosovës ndërmjet viteve 1998-1999, përfunduan me ndërhyrjen e NATO-s, e cila parashikon emërimin e një qeverie të përkohshme për të udhëhequr kombin e ri, i cili kurrë nuk do të njihet nga Serbia dhe e cila edhe sot e kësaj dite ruan një “marrëdhënie të ngushtë” me Zvicrën, siç thuhet në faqen zyrtare të Departamentit Federal të Punëve të Jashtme të Zvicrës.

Serbi-Zvicër, pra, nuk mund të jetë vetëm një ndeshje e Kupës së Botës, duke pasur parasysh implikimet politike me FIFA e cila ka hapur procedurat kundër Federatës Serbe të futbollit për flamurin anti-Kosovar të shfaqur nga kombëtarja në dhomën e zhveshjes së saj para debutimit në Botëror. Kupa kundër Brazilit.

Flamuri paraqiste skicën e shtetit të Kosovës të mbushur me ngjyra serbe me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”. Reagim dhe denoncim i menjëhershëm nga Republika e Kosovës e cila ftoi FIFA-n: “të zbatojë me rigorozitet rregullat e saj dhe të ndëshkojë Federatën Serbe të Futbollit për këtë veprim agresiv të përbërë nga retorikë shoviniste dhe kundër vlerave që transmeton futbolli”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *