“Karburanti” nga Dubai, kështu Pioli ka programuar rinisjen e sezonit! Ka dy arsye specifike

Sot nis sezoni i ri i Milanit. Në realitet është thjesht pjesa e dytë e atij që nisi në gusht, por me kaq shumë pauzë, një kampionat i ri do të fillojë realisht nga janari. Kjo është arsyeja pse muaji dhjetor mes grumbullimit në Dubai dhe rikthimit të disa lojtarëve vërtet të rëndësishëm për Stefano Piolin është shumë i rëndësishëm.

Dubai – Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport mëngjesin e sotëm, dhe siç dihet prej disa kohësh, Milani do të jetë në Emiratet e Bashkuara Arabe nga 10 deri më 20 dhjetor për t’u përgatitur me përqendrimin e duhur për rifillimin e planifikuar për 4 janar në orën 12:30 në Arechi,  kundër Salernitana.

Sipas gazetes, qëllimi i Piolit është i qartë: ndjekja pas Napolit. Për ta bërë këtë duhen këmbë dhe fizik te shkëlqyer: për këtë arsye stafi kuqezi vazhdoi punën edhe gjatë pushimit dhe zbatoi një plan pune që do të rrisë ngarkesat nga sot deri në nisjen për në Dubai. Por, Dubai nuk eshte zgjedhur rastesisht! Me temperaturat e Gjirit, rreziku i demtimeve minimizohet dhe pikerisht dy miqesore do te zhvillohen ay per te mos rrezikuar.

Në kontinentin aziatik, stërvitjet do të zhvillohen kryesisht në mëngjes dhe gjithashtu do të ketë mundësi për t’u përballur me dy skuadra te tjera të mëdha të futbollit evropian si Arsenal dhe Liverpool, përkatësisht në datat 13 dhe 16. Pioli gjithashtu e di se duhet të përmirëson fazën e mbrojtjes në krahasim me atë që u pa në gjysmën e parë të sezonit.

Vitin e kaluar ishte pikërisht vendosja e sasive të prapambetura që formoi bazën për ecjen përpara Scudetto-s dhe ishte pikërisht nga janari e tutje që gjërat filluan të ndryshojnë. A mund të përsëritet historia?

Totem – Një aspekt tjetër që duhet marrë parasysh dhe nënvizuar me ngjyra të ndryshme është rikthimi i disponueshëm, në periudha të ndryshme, i disa lojtarëve fjalë për fjalë thelbësore jo vetëm në fushë, por edhe në dhomat e zhveshjes. Mbi të gjitha Mike Maignan, Zlatan Ibrahimovic dhe kapiteni Davide Calabria.

Portieri francez tashmë është duke u stërvitur prej disa ditësh në Milanello dhe dëshironte të largohej në Katar në mënyrë që të konsiderohet i rikuperuar. Për Ibrën, i cili do t’i bashkohet skuadrës direkt në Dubai, kohët duket se janë pak më të gjata: suedezi pritet të rikthehet në fushë duke filluar nga fundi i janarit.

Kapiteni Calabria do të jetë me skuadrën në Milanello sot dhe po shkon drejt rikuperimit, siç është Alexis Saelemaekers që ishte në Milanello me Maignan ditët e fundit. Rikuperimi i secilës prej këtyre vlerave mund të konsiderohet një nënshkrim i ri pasi ata kanë humbur një pjesë të madhe të sezonit deri tani. Për Florenzin duhet të presim shkurtin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *