Ende 17 vjeç por talent i madh, Abate i kërkon Milanit mos ta huazojë deri në fund të sezonit. Ofertat kanë mbërritur

Te Milani i te ardhmes shume shpejt do te kete vend edhe per nje djalosh qe duket se ka bere nje kapercim ne cilesi dhe duket se eshte gati per te ofruar shume karakteristika interesante te skuadra e Stefano Piolit, qe po e ndjek me vemendje dhe ndoshta mund ta therrase edhe ne Dubai per t’u stervitur me ekipin e pare…

Po flasim per Chaka Traore, djaloshi i blere te Parma per vetem 600 mije euro perpara 1 viti dhe qe me ekipin Primavera te Abates ka ndezur jo pak me gola dhe paraqitje te mira edhe pse ne muajin e fundit kaloi nje demtim.

Dhe pikerisht rritja e djaloshit qe eshte ende 17 vjec dhe ne 23 dhjetor do te mbushe 18 vjec ka rene ne syte e shume klubeve. Ne fakt, sot vlera e tij eshte te pakten 5 mln euro dhe Milani beson te lojtari i Bregut te Fildishte…

Keshtu, sirenat nga shume skuadra kane nisur. Me se shumti jane skuadra te Serie B. Sipas asaj që raportohet nga calciomercato.com, në fakt, Chaka Traoré do të kërkohet nga disa skuadra në serinë e kadetëve. Sulmuesi i lindur në vitin 2004, me origjinë nga Bregu i Fildishtë, vazhdon të mahnisë në Primavera të drejtuar nga Ignazio Abate…

Traoré luajti 13 ndeshje këtë vit mes kampionatit Primavera 1 dhe Youth League, duke shënuar gjithsej 5 gola dhe 3 asistime dhe duke dhënë një kontribut vendimtar në kalimin e djemve kuqezi në raundin tjetër në Evropë, si kryesues në grup dhe mbi të gjitha të pamposhtur.

Edhe pse nuk ka pasur ende një shans me “të rriturit” e Stefano Piolit, i riu shtatëmbëdhjetëvjeçar vazhdon të jetë në qendër të thashethemeve të shumta të merkatos. Gjithashtu sipas calciomercato.com, Spal në veçanti ka kërkuar tashmë informacion mbi huazimin e Traores.

Megjithatë, synimi i Milanit duket se është ta mbajë atë në pranverë të paktën deri në fund të sezonit. Kjo sepse Milani i te rinjve gjithashtu do te provoje te ece ne Champions Youth dhe ndaj Traore eshte element kyc te Milan Primavera i Abates!

Filippo Galli foli në kanalin e Mauro Suma në YouTube foli për Chaka Traorè, duke e njohur mire pasi e ka dalluar edhe kur ka punuar te Parma: “Chaka te Parma e pashë shumë pak sepse më pas ai shkoi në Milano por dallohej direkt. Eshtë një talent i jashtëzakonshëm. Duhet të kesh durim me të rinjtë dhe ata duhet të gjejnë vazhdimësi që mund ta gjeni duke u besuar atyre”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *