CorSport – Pioli nuk do ta thotë por pret sidomos ndikim nga një futbollist!

Ante Rebic nuk e ka pasur shumë të lehtë vitin e kaluar. Sezonin e kaluar, shumë ndeshje të humbura për shkak të dëmtimit e lanë atë thuajse ne skaj te ecurise se udhëtimit drejt Scudetto-s për të cilën ai ishte në gjendje të kontribuonte: shikoni topin e rikuperuar në Romë kundër Lazios nga ku buron goli i Tonalit.

Këtë vit më mirë nga pikëpamja e realizimit, më pak nga pikëpamja e vazhdimësisë. A mund të jetë ai ndihma shtese e Piolit? Siç raportoi sot në mëngjes Corriere dello Sport, Ante Rebic në këtë pjesë të parë të sezonit që përfundoi me pushimin për Kupën e Botës në Katar, tashmë ka grumbulluar një sasi më të mirë sa i përket golave ​​se sa vitin e kaluar në ligë.

Sezonin e kaluar një gol kundër Juves dhe një gol kundër Salernitanës: këtë vit dygolësh në të parën kundër Udineses dhe një gol kundër Empolit. Që nga ai moment, ishte 1 tetori, Rebiç ka qenë gjithmonë mirë fizikisht, por nuk ka arritur kurrë të gjejë vazhdimësi, duke alternuar paraqitjet bindëse me të tjera jo shumë efektive.

Me një Giroud që nuk mund të jetë i përjetshëm dhe një Origi që ende po përballet me ambjentimin e tij, është thelbësore që Ante të jete me ndikues dhe i vazhdueshem. Një motivim shtesë mund të jetë Kupa e Botës e papritur. Asgjë e papritur, natyrisht, pasi pas Kupës së Botës 2018, Rebic është lënë jashtë skuadrës kroate për shkak të mosmarrëveshjeve me trajnerin Dalic…

Megjithatë, duke parë shokët e tij të skuadrës të bëjnë mirë katër vjet pas arritjes së finales së fituar në Rusi, duhet të jetë ende një pilulë e hidhur për të gëlltitur. Prandaj ky mund të jetë një motiv shtesë për Anten që di të stimulohet nga kritika, duke nxjerrë më të mirën në vetvete.

Për më tepër, nëse heqim sezonin e kaluar, nga janari e në vazhdim Rebiç ka qenë gjithmonë një faktor që kur ka qenë te Milani dhe për këtë arsye Pioli shpreson që edhe këtë vit të jetë një armë e vërtetë shtesë për t’u përdorur për të arritur objektivat sezonalë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *