15 vite më parë Kaka fitonte Topin e Artë: numrat e tij kuqezi dhe trofetë!

Sot ishte nje dite e vecante per kuqezinjte qe ndoshta e kane harruar… Ishte pesëmbëdhjetëvjetori i fitimit të Topit të Artë nga Ricardo Kaka është rasti i duhur për të rishikuar numrat e jashtëtokësorit brazilian me fanellën e kuqezinjve.

Kakà, i cili mbërriti në Milano në vitin 2003 si një i panjohur, por si kampion bote te Brazili, luajti shtatë sezone të paharrueshme në Milano për kuqezinjtë. Në total, në të gjitha garat, ai realizoi gjithsej 307 paraqitje (278 si titullar) në të cilat shënoi 104 gola.

Një i paracaktuar si goli i tij i parë qe mbërriti në një derbi në Scudetton-n e shtatëmbëdhjetë te Milanit. Me Milanin ai fitoi: një Scudetto, një Superkupë Italiane, një Ligë të Kampionëve, dy Superkupa Europiane, një Botëror për Klube.

Gjithashtu, pikerisht ne saje te super paraqitjeve kuqezi braziliani fitoi edhe Topin e Artë, i fundit para serisë së pafund të Messit dhe Ronaldos, ku ne mes hyne vitet e fundit vetem Luka Modric dhe Mbappe…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *