Xhaka dhe Shaqiri e kthyen në “shqiptar”, ylli i Zvicrës: Nuk jam i penduar për shqiponjën

Në mesin e shqiponjave që fluturuan në Rusi kundër Serbisë ishte edhe Stephan Lichtsteiner. Ky i fundit i befasoi të gjithë duke festuar si Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Në një intervistë të fundit për mediat zvicerane, Lichtsteiner u shpreh se nuk është penduar për festimin me shqiponjë dhe nuk e quan gabim.

“Katër vite më parë, Graniti dhe Xherdan u përballën me shumë armiqësi para dhe gjatë ndeshjes. Nga pikëpamja njerëzore ishte e kuptueshme që ata u rrëmbyen me gjestin e shqiponjës dykrenare dhe kështu u gëzuan për atdheun e tyre të dytë. Por askush nuk dëshiron të përjetojë atë që ndodhi për herë të dytë.

Unë kam qenë gjithmonë solidar me shokët e skuadrës dhe nuk jam kapiten që nuk dua të djegë veten time. Është pjesë e sportit dhe e miqësisë brenda një ekipi. Në atë kohë, ne humbëm 0-1 në pjesën e parë. Por në dhomat e zhveshjes, të gjithë ishin të pakënaqur dhe pati shumë trazira.

Kur arritëm t’i kthenim gjërat, ishte tepër emocionale nga pikëpamja sportive. Atmosfera e mbinxehur në tribuna bëri pjesën tjetër.

Në retrospektivë, kjo mund të ketë qenë paksa e tepërt, por nuk do të thoja se ishte një gabim festimi me shqiponjë”, tha Lihtshteiner.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *