Seria A i detyrohet borxhe tatimeve: Milani ndër më të virtytshmit, renditja!

Lupa është fokusuar te Juventusi këto ditë. Hetimet e prokurorisë së Torinos shkaktuan një tërmet të vërtetë. E ardhmja e klubit të Juventusit është e gjitha për t’u deshifruar, brenda dhe jashtë fushës. Të gjithë janë dakord se telashet për Juventusin erdhën me blerjen e Cristiano Ronaldos, por me Covid llogaritë bardhezi janë përkeqësuar shumë.

Urgjenca e koronavirusit, qartë, nuk i ka lehtësuar gjërat askujt. Për futbollin italian, siç raporton Calcio e Finanza, i cili i referohet një artikulli në Il Fatto Quotidiano, është në pritje një faturë tatimore prej mbi gjysmë miliardë eurosh, e cila do të skadojë më 22 dhjetor dhe ka të bëjë me pothuajse të gjitha klubet, por qartësisht jo në të njëjtën. mënyrë.

Kështu u zbulua renditja e kompanive më debitore ndaj organeve tatimore dhe në vend të parë gjejmë Interin, i cili në vitin 2022 nuk ka paguar Irpefin dhe kontribute rreth 50 milionë lekë.

Në podium janë edhe Lazio me 40 milionë dhe Roma me 38 milionë. Milani është sigurisht skuadra më e virtytshme mes emrave të mëdhenj, me vetëm 10 milionë borxhe. Është rreth 30 milionë ai i Juves, 25 i Napolit dhe 15 i Fiorentinës.

Vetëm Cremonese nuk përfitoi nga pezullimi i dhënë vitin e kaluar me manovrën. Në total, borxhet ndaj organeve tatimore janë rreth 380 milionë euro, 100 milionë ne Seria B dhe 30 milionë euro në Serinë C.

Inter – 50 milionë euro; Lazio – 40 milionë euro; Roma – 38 milionë euro; Juventus – 30 milionë euro; Napoli – 25 milionë euro; Fiorentina – 15 milionë euro; Milan – 10 milionë euro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *