Pse shtesat e ekzagjeruara? Collina e rithekson edhe njëherë: “Tifozët të kënaqur sepse…”

Pasi kemi arritur në fund të fazës së grupeve të Kupës së Botës në Katar, e cila do të përfundojë të premten më 2 dhjetor, mund të themi me siguri se nga pikëpamja e arbitrimit, ajo që ka goditur më shumë është akordimi i shtesave veçanërisht të zgjatura në krahasim me zakonisht, si në herën e parë ashtu edhe në atë të dytë të ndeshjeve të luajtura gjatë kampionatit botëror.

Mesatarisht, u caktuan dhjetë minuta kohë shtesë për lojë (edhe pse në më shumë se një rast ata shkuan më tej), siç konfirmoi në një intervistë nga vetë presidenti i Komitetit të Arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina: «Ne kemi një mesatare prej dhjetë minutash për lojë, me një rast të jashtëzakonshëm si ndeshja Iran-Angli, që kishte 23 minuta kohë shtesë.

Megjithatë, duhet mbajtur mend se portieri iranian u lëndua dhe u trajtua për rreth 11 minuta në total, në pjesën e parë. Më pas në pjesën e dytë pati një lojtar të Anglisë i lënduar për tre minuta, pra 14 nga 23 minutat ishin për këto dy ngjarje specifike. Përtej kësaj, duhet të kujtojmë se janë shënuar tetë gola dhe ka pasur një rishikim në VAR. Pra, kishte shumë episode që rezultuan në kaq shumë kohë dëmtimesh”.

Dhe pikërisht festimet pas golave ​​u treguan në fillim të Kupës së Botës si rastet në të cilat duhet kushtuar më shumë vëmendje për raportimin e kohës së lëndimit: «Festimet për golat janë një moment gëzimi, por duhet shumë kohe për të festuar. Dhe për kundërshtarët ka më pak shanse për të luajtur.

Prandaj, duhet të merret parasysh edhe koha e festimit të golit, dhe më pas, padyshim VAR-i, si kur ka një vonesë në rifillimin e lojës për shkak të një kontrolli të kryer nga zyrtarët e ndeshjes, ashtu edhe për rishikimin kur arbitri shkon në. monitorin. Për të rishikuar çdo episod, sigurisht që kërkon kohë dhe kjo kohë duhet kompensuar.”

Më shumë për kohën e dëmtimit dhe kohën aktuale: «Nëse kthejmë kokën pas katër vjetësh në Rusi, koha mesatare e lejuar e lëndimeve gjatë turneut ishte gjashtë minuta e gjysmë dhe kjo na bën mjaft të kënaqur me rezultatin. Çështja e ndeshjeve që zgjasin edhe më pak se 50 minuta kohë efektive është një çështje që ne e trajtojmë prej disa kohësh.

Njerëzit duan të shohin futboll. Pra, tashmë në Rusi, ne i kërkuam gjyqtarëve që të llogarisin më saktë kohën shtese. Dhe ky rekomandim është përsëritur këtu”. Mbi indikacionet e dhëna gjyqtarëve për të përcaktuar kohën e dëmtimit: «Kemi identifikuar disa episode specifike që duhet të konsiderohen me saktësi, veçanërisht koha për dëmtimet e lojtarëve e cila është llogaritur në një periudhë të standardizuar: një minutë.

Dhe ne e dimë se ka shumë lëndime që kërkojnë më shumë se një minutë për t’u shëruar. Një pikë tjetër janë zëvendësimet. Në të kaluarën, çdo ndërprerës kërkonte 30 sekonda rikuperim. Me dhjetë zëvendësime dhe shumë zëvendësime brenda një slot, nuk mund të themi thjesht: tre zëvendësime, një slot pra një minutë e gjysmë. Sigurisht që ndoshta është më pak se një minutë e gjysmë, por më shumë se 30 sekonda. Pra, duhet të llogarisni sa të rikuperoni me saktësi dhe në varësi të rastit”.

Në mbyllje, Collina bën një bilanc të pritjes që ka marrë ky vendim dhe nëse ka pasur ankesa të veçanta: “Do të thosha se kemi pasur një përgjigje pozitive, veçanërisht nga publiku, nuk ka pasur asnjë reagim negativ. Njerëzit janë këtu për të parë ndeshjet, për t’u argëtuar dhe u pëlqen futbolli. Ata dëshirojnë të kenë më shumë. Është si të marrësh pjesë në një koncert: je i lumtur dhe i kërkon këngëtarit te vazhdoje.. Mendoj se është e rëndësishme t’u ofrojmë spektatorëve në stadium dhe në televizion një shfaqje të mirë, argëtim të mirë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *